Tým Surya odletěl stavět školu v Himálajích

foto Ilustrační foto - Výuka dětí z vesnice Kargyak pod širým nebem – léto 2006. Projekt Surya - stavba sluneční školy pro vesnici Kargyak v indickém Himálaji.

Stavba Sluneční školy v himálajské vesničce Kargyak začne během pár dní. První část týmu Občanského sdružení Surya, které stavbu solárně vytápěné školy organizuje, odletěla dnes do Indie.

Na stavbě budovy v nadmořské výšce 4200 metrů budou pracovat přes dvě desítky českých dobrovolníků, kteří se v Kargyaku vystřídají během léta. Jako první na místo dorazí vedoucí projektu Surya Honza Tilinger, dobrovolník Petr Jílek, student stavební fakulty ČVUT Karel Mach a učitelka Karolína Vaňková, která mj. zorganizovala partnerství budoucí kargyacké školy se ZŠ Malšovice. Pro Karolínu s Karlem to bude první cesta do Asie. V Himálajích zůstanou přes čtvrt roku, takže se oba jistě budou muset vyrovnávat s kulturním šokem a steskem po domově.

Na letišti v Dillí bude na čtveřici čekat mladík Sonam pocházející z vesnice nedaleko Kargyaku, který vedení týmu Surya pomáhal při přípravných pracích během minulého léta. Po návštěvě české ambasády se všichni přesunou do Lehu, hlavního města severoindické oblasti Ladakh, kde se k nim přidá stavbyvedoucí Jindřich Mareš, zodpovědný za celou výstavbu školy v Kargyaku. Významným členem týmu Surya je také místní učitel Tennam, který zajišťuje administrativu projektu a styk s místními úřady.

České obrázky pro kargyacké děti

Tým Surya veze do Kargyaku spoustu obrázků a dopisů od dětí z malšovické základní školy. Partnerství Sluneční školy a ZŠ Malšovice bylo slavnostně podepsáno minulý pátek, kdy Surya pro žáky připravila zábavný program, jenž děti seznámil se zajímavostmi života ve vzdálené himálajské oblasti.

Děti z malšovické základní školy. Projekt Surya - stavba sluneční školy pro vesnici Kargyak v indickém Himálaji.

Projekt Surya běží již rok

Práce na projektu Sluneční školy v Kargyaku začaly minulé léto, kdy čeští dobrovolníci pomohli vesničanům se stavbou skleníku. V něm si kargyačtí během zimy vypěstovali první úrodu ředkviček a špenátu. V únoru se do zasněžených Himálají vydali členové Surya Honza Tilinger s Járou Pecháčkem, aby zorganizovali dopravu stavebního dřeva do Kargyaku po zamrzlé řece, tzv. čhadarem.

Projekt Surya - stavba sluneční školy pro vesnici Kargyak v indickém Himálaji.

Jaro strávené v Praze tým Surya využil k získávání potřebných financí. Především od velkorysých sponzorů, ale také na benefičním představení divadla A Studio Rubín, benefičním koncertu Kakofonu a v neposlední řadě od drobných dárců se podařilo shromáždit 1,2 milionu korun. Tato částka pokryje stavbu školy, nikoli však její vybavení a počáteční provoz. Proto Občanské sdružení Surya nadále s díky uvítá jakýkoli finanční příspěvek zaslaný na účet číslo 208036504/0300.

Aktuální dění v Kargyaku i v pražském zázemí projektu můžete sledovat na www.surya.cz

Kargyak se těší na školu, tým Surya se vrátil domů

Tým Surya splnil misi a sáhl si až na dno

Himálajské řeky zamrzly - tým Surya vyrazil na čhadar

Tým Surya bojuje s příliš teplou himálajskou zimou

Sluneční škola pro himálajskou vesnici

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 7. března 2021

Očekáváme v 7:00 -5°C

Celá předpověď