Do Turecka na pomoc po zemětřesení přiletěly obě skupiny hasičů z ČR

foto Hasiči dorazili na letiště v Turecku, 6. února 2023, Adana.

Adana (Turecko) - Na pomoc po ničivém zemětřesení dnes do tureckého města Adana přiletěly obě skupiny speciálního týmu českých hasičů pro vyhledávání v sutinách. Na svém twitterovém o tom informoval Hasičský záchranný sbor ČR.

Fotogalerie

První skupina z Ostravy přistála v Adaně v dnešních večerních hodinách, uvedl Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Druhá polovina týmu, v němž jsou převážně hasiči z Prahy, dorazila na stejné letiště v jižním Turecku před půlnocí.

Hasiči uvedli, že jsou v kontaktu s tureckým styčným důstojníkem a do záchranných prací se zapojí nejspíše hned v úterý ráno. Nasazeni mají být v provincii Hatay, která je od Adany vzdálená asi 200 kilometrů.

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3800, z toho bezmála 2400 lidí zahynulo v Turecku. Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je téměř 14.500. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939.

Podle zástupců hasičů jde o první příležitost, kdy je nasazený v zahraničí takzvaný těžký USAR tým, tedy 68 osob. Náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek před odletem části týmu z Prahy novinářům řekl, že mandát mise je zatím stanoven na deset dní.

Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, povede Jiří Němčík. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 krychlových metrů a váze 26 tun.

Pomoc do zasažených oblastí přislíbily také například Spojené státy, EU, Izrael, Rusko nebo také Ukrajina, která přitom čelí ruské agresi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď