Přepravci balíků zaznamenali v uplynulém týdnu nárůst až o 260 procent

foto Předvánoční provoz v třídicím centru České pošty, 20. prosince 2022, Praha.

Praha - Přepravci zaznamenali v posledním týdnu nárůst počtu doručovaných balíků až o 260 procent. Rekordním dnem bylo pondělí 19. prosince. Do Vánoc ještě stihnou doručit balíky podané dnes nebo nejpozději ve středu. V dalších dnech již očekávají pokles zájmu. Vyplývá to z aktuálních informací firem.

Fotogalerie

"Minulý týden jsme přepravili nejvíce zásilek v celé historii Zásilkovny a skupiny Packeta. Rekordní den bylo pondělí 19. prosince, kdy jsme zpracovali více než 800.000 zásilek a o přibližně 10.000 zásilek jsme překonali rekord z pondělí minulého týdne," řekl dnes ČTK mluvčí Zásilkovny Kamil Chalupa. Zhruba 95 procent balíků firma doručuje do druhého dne. "Předpokládáme, že počet zásilek bude od druhé poloviny týdne postupně klesat," dodal Chalupa.

Česká pošta v uplynulém víkendu podle generálního ředitele Romana Knapa přepravovala 420.000 balíků, což je 2,5násobek běžného stavu. Pro doručení do pátku je podle něho nutné podat balík nejpozději ve středu. Za celý rok pošta doručí okolo 54 milionů balíků, tedy o dva miliony méně než loni. Předvánoční sezóna je ale s loňskem srovnatelná.

"Letos bylo vidět, že nakupující oproti minulosti více vyčkávali. Raketový nárůst objemu balíků nastal až během posledních listopadových dnů po slevové akci Black Friday. Od té doby nápor neustává,” uvedl dnes ředitel společnosti GLS ČR Pavel Včela. Rozdíl mezi nejsilnějším a nejslabším dnem letos podle něj dosáhl 260 procent. Objem zásilek proudící do výdejních míst se oproti loňskému roku ztrojnásobil.

Přepravce WeDo podle manažerky marketingu Leony Kotlasové zaznamenává výrazný nárost od Black Friday a proti předchozím týdnům doručuje o 40 procent více. Vyšší počty přepravených zásilek má i v meziročním srovnání. "Nasmlouvané objemy zásilek doručujeme z více než 96 procent do druhého pracovního dne," dodala.

Vrchol sezóny v posledních dnech potvrzují i internetové obchody. "Vánoční nákupy na Astratex se dnes dostaly na prodejní špičku, na vrcholu se drží od víkendu. Oproti běžným dnům jsme zaznamenali nárůst zhruba o 45 procent, meziročně jsou tržby srovnatelné. V dalších dnech už očekáváme mírný pokles. Lidé nakupují spíš dárky než běžné každodenní věci,“ řekl ČTK ředitel nákupu firmy Astratex Lukáš Barcal.

Počet balíků v síti České pošty stoupl o víkendu 2,5 krát na 420.000

Česká pošta měla o víkendu ve své distribuční síti 420.000 balíků, což je zhruba 2,5 krát více než v běžném období. Předvánoční nápor nyní vrcholí, je ale slabší než v předchozích letech. Novinářům to v hlavní třídírně v Malešicích řekl generální ředitel Roman Knap.

Za celý rok pošta očekává 54 milionů přepravených balíkových zásilek, což je zhruba o dva miliony méně než loni. Doručování v minulých letech ale ovlivnil covid, kvůli kterému si lidé posílali poštou více věcí. "Proti předcovidovým letům 2018 nebo 2019 ten provoz stále roste," dodal Knap.

Setrvalý pokles naopak pošta zaznamenává u klasických psaní, které nahrazují elektronické formy komunikace. Roste ale doručování Online pohlednic, kdy odesílatel pošle elektronickou fotografii a pošta z ní vytvoří pohled.

Pokleslo také množství zásilek ze zahraničí, zejména balíčků z e-shopů ze zemí mimo EU, jako jsou Čína či USA, ale i Velká Británie. Pro tyto země přestala platit výjimka z placení cla a DPH pro malé zásilky do hodnoty 22 eur.

Pošta letos nenajímala žádné brigádníky a předvánoční špičku podle Knapa zvládá s vlastními nebo agenturními zaměstnanci díky nastavení logistických procesů. Zhruba třetina všech zásilek projde hlavním uzlem v Praze - Malešicích.

Za rozhodný den pro doručení balíku do Vánoc pošta stanovila pro jeho podání středu 21. prosince. Někteří další dopravci garantují dodání pro zásilky podané do dnešního dne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď