Po roce od ničivé bouře ve Stebně na Lounsku je téměř vše opravené

foto Obec Stebno na Lounsku. Vlevo snímek z 22. června 2022, vpravo stejné místo po ničivé bouři na snímku pořízeném 25. června 2021.

Kryry (Lounsko) - Rok od ničivé bouře ve Stebně, které spadá pod město Kryry na Lounsku, je téměř vše opravené. Jedním z následků bylo přes 50 vyvrácených stromů u kostela. Město je nechalo odstranit a už vysadilo nové. Popadané stromy poničily také mobiliář v obci, i ten už je nový. Namísto modrých plachet, které krátce po bouři zakryly asi 40 procent domů v obci, jsou na střechách nové tašky. Jedna stodola šla k zemi. Šlo o zemědělský přístavek, který majitel plánuje nahradit halou na obilí. Na místě to zjistila ČTK.

Bouře se Stebnem a také Blatnem a Petrohradem prohnala loni 24. června. Ve Stebně, které má asi 120 obyvatel, bylo poničeno 25 domů. Živel se nevyhnul ani kostelu, ten však na opravu dál čeká, protože faře došly prostředky. "Bouře odnesla z kostela střechu. Farář to chtěl rychle opravit, ale zjistil, že je potřeba vyměnit i krovy kvůli dřevomorce," řekl ČTK starosta města Miroslav Brda. Na obnovu památky město schválilo dar ze sbírky 200.000 korun, fara poté neúspěšně žádala o další peníze. Podle starosty se však má alespoň vrchní část věže opravit v příštím roce. Teď je kostel zabezpečený proti zatékání.

V součtu město získalo na darech zhruba 30 milionů korun, část peněz dostali místní, většina se však použila na opravu majetku obce. Novou zeď například dostal nedaleký hřbitov. "Obec přišla také o šest hektarů obecních lesů, nechali jsme vysázet 60.000 nových sazenic," řekl Brda. "V této části se udělalo dětské hřiště a je tu i dost laviček, takže si budou mít maminky kam sednout," ukázal prostor zrekonstruovaného parčíku starosta. Poničené jsou však ještě komunikace vedoucí k chatové oblasti. "Chtěli jsme je opravit hned po té pohromě, ale protože došlo ke škodě i na majetku Lesů ČR a bude se tam odtud odvážet dost řeziva, tak jsme usoudili, že s opravou ještě počkáme," doplnil Brda.

Na účtě zbylo obci asi 13 milionů korun. Prostředky použije právě na opravu silnic, dále pak na rekonstrukci osvětlení a na vyčištění koryta potoka.

Jeden z nejvíce poškozených domů měl Tomáš Ratiborský, před rokem mu bouře zničila objekt téměř z poloviny. Tehdy uvedl, že přišel o střechu a do celého jeho domova natekla voda, která zničila majetek uvnitř. Jeho vnučka Eliška Ratiborská ČTK řekla, že až tento týden prarodiče vysázeli trávu na zahradě a opravili plot a posezení. "Dům měli hotový někdy před Vánoci," řekla Ratiborská. Podle ní se prarodiče obávají i dnes. "Jak to všechno dodělali, tak na ně událost ještě dolehla. Pořád se bojí, všichni se bojíme. I já vím, že ani doma není bezpečno," řekla.

Lidé na opravu svých domů čerpali prostředky z veřejných sbírek, zejména ti, kteří neměli majetek pojištěný. Škody činily asi 100 milionů korun. Na místo se tehdy sjely pomáhat desítky dobrovolníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je neděle 14. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď