Na atletickou Zlatou tretru se chystá olympijský šampion ve výšce Tamberi

foto Ilustrační foto - Italský výškař Gianmarco Tamberi (vlevo) a jeho krajan sprinter Lamont Marcell Jacobs po zisku zlatých medailí ve výšce a běhu na 100 metrů na LOH v Tokiu.

Ostrava - Na atletickou Zlatou tretru se chystá olympijský vítěz Gianmarco Tamberi. Italský výškař je první zahraniční hvězdou, kterou organizátoři ostravského mítinku oznámili. Závod zařazený do zlaté kategorie Kontinentální tour se uskuteční 31. května na Městském stadionu.

Tamberi je několik let výraznou postavou světové výšky a loni se společně s Mutazem Issou Baršimem z Kataru postarali o jeden z největších příběhů olympijských her v Tokiu. Odmítli rozeskakování a podělili se o zlatou medaili. Na březnovém halovém mistrovství světa v Bělehradě získal Ital bronz, i když se speciálně nepřipravoval.

Na Zlaté tretře bude startovat potřetí, ale ještě nevyhrál. Jeho nejlepším umístěním bylo třetí místo v roce 2020. Tentokrát přijede do Ostravy rozzávoděný, protože před tím absolvuje mítinky Diamantové ligy v Dauhá a Birminghamu. Jeho soupeřem by měl být pátý muž olympijského závodu Brandon Starc z Austrálie nebo další olympijský finalista Brit Tom Gale. Z českých reprezentantů se do Ostravy chystají mistr Evropy do 23 let Jan Štefela i národní šampion Marek Bahník.

Hlavní program ostravského mítinku začne v 17 hodin. Aktuálně na rozdíl od dvou předchozích ročníků neplatí žádná omezení proti šíření koronaviru, takže pořadatelé věří v zaplněné tribuny. Vstupenky už se začaly prodávat. Další zahraniční hvězdy budou přibývat, loni na Zlaté tretře startovalo třináct pozdějších individuálních olympijských medailistů.

Medailistka z OH Mbomaová se chystá na Zlaté tretře atakovat Kratochvílovou

Stříbrná olympijská medailistka Christine Mbomaová poběží dvoustovku na Zlaté tretře. Osmnáctiletá sprinterka z Namibie, která výkonem 21,78 sekundy drží juniorský světový rekord, chce atakovat druhý nejstarší rekord tradičního ostravského mítinku. Ten už od roku 1981 drží časem 22,07 česká atletická legenda Jarmila Kratochvílová.

Mbomaová vedle stříbra z Tokia loni vyhrála juniorské mistrovství světa a finále Diamantové ligy. "Těším se na Zlatou tretru v Ostravě, ráda bych předvedla rychlý čas. Minulý rok byl skvělý, jsem za to vděčná a chci na tom postavit letošní sezonu s cílem neustále se zlepšovat. Ostrava bude perfektním startem souboje se světovou elitou a pomůže mi v přípravě na mistrovství světa," uvedla v tiskové zprávě.

Její největší konkurentkou by měla být devatenáctiletá krajanka Beatrice Masilingiová, která byla na juniorském MS stříbrná a na olympiádě šestá. Její osobní rekord má hodnotu 22,18.

Na Zlaté tretře budou znovu soutěžit tyčkařky. Česká jednička Amálie Švábíková se utká mimo jiné s bronzovou medailistkou z letošního halového mistrovství světa Slovinkou Tinou Šutejovou.

Zlatá tretra oznámila další hvězdy včetně Tentoglua, elitních koulařů a Vettera

Pořadatelé atletické Zlaté tretry oznámili další hvězdy mítinku, který se uskuteční 31. května. Do Ostravy se chystá olympijský vítěz ve skoku do dálky Miltiadis Tentoglu z Řecka, poslední dva mistři světa ve vrhu koulí Tom Walsh a Joe Kovacs i oštěpařský světový šampion z roku 2017 Johannes Vetter. Druhý oštěpař historických tabulek se utká s českými olympijskými medailisty Jakubem Vadlejchem a Vítězslavem Veselým.

Vetter loni v Ostravě hodil 94,20 metru a přiblížil se na 44 centimetrů rekordu mítinku světového rekordmana Jana Železného. Zlatá tretra by měla být jeho třetím startem v letošní sezoně. "Opravdu se hodně těším na další soutěž v Ostravě. Minulý rok se mi tam podařil fenomenální závod a chci to samozřejmě zopakovat i letos," vzkázal aktuálně nejlepší ze silného týmu německých oštěpařů, kterému se ale nevydařily loňské olympijské hry v Tokiu.

Tam naopak zazářili čeští reprezentanti, kteří se budou snažit Vetterovi minimálně sekundovat i na Zlaté tretře. "Oštěp patří tradičně k nejsilnějším disciplínám Tretry a ani letos tomu nebude jinak. Vetter, Vadlejch a Veselý nám věřím předvedou výkony, o kterých se bude v atletickém světě psát ještě dlouho po skončení letošní Zlaté tretry," poznamenal oštěpařský kouč a zároveň ředitel mítinku Železný.

Silná konkurence čeká nejlepšího českého koulaře Tomáše Staňka. Novozélanďan Walsh vyhrál mistrovství světa v Londýně 2017. Američan Kovacs triumfoval v letech 2015 a 2019. Na olympiádě byl Kovacs stříbrný a Walsh bronzový. V ohrožení může být rekord mítinku 22,43 olympijského vítěze Ryana Crousera.

Potřetí se na Zlatou tretru chystá Tentoglu, který k olympijskému zlatu přidal v březnu titul halového mistra světa. Úřadující mistr Evropy v hale i venku ostravský mítink zlaté kategorie Kontinentální tour ještě nevyhrál. "Po skvělé halové sezoně mám dva velké cíle na léto - mistrovství světa a Evropy. Chci tam být v co nejlepší formě a atakovat co nejvyšší pozice. Právě Ostrava bude prvním mezinárodním startem letní sezony před Diamantovou ligou. Trénink zatím probíhá podle plánu a koncem května bych měl být připravený na dobrý výkon," řekl.

Po pěti letech se vrátí do hlavního programu krátké ženské překážky. Sedmadvacetiletá Helena Jiranová může po vydařené halové sezoně pomýšlet v létě na pokoření třináctisekundové hranice. Její osobní rekord na 100 metrů překážek je zatím 13,19. Limit na mistrovství Evropy je 12,93. K dobrému času by ji mohla vytáhnout silná konkurence v čele s halovou mistryní světa z Bělehradu Cyrenou Sambovou-Mayelovou z Francie a bronzovou olympijskou medailistkou Megan Tapperovou z Jamajky.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je čtvrtek 7. července 2022

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď