Dvojí občanství: jak a kdy použít ten který pas

foto Ilustrační foto - Na přechodě v Rozvadově, stejně jako na dalších hraničních kontrolách v Plzeňském kraji, se 15. listopadu začaly tvořit fronty, protože celníci i příslušníci cizinecké policie zpřísnili prohlídky kvůli pražskému summitu NATO. Zvláštní pozornost věnovali karavanům a dodávkám, dále zbraním a jiným nebezpečným předmětům, které by mohli použít demonstranti a odpůrci NATO.

Četl jsem váš příspěvek o dvojím občanství. Má dodatečná otázka je, jestli je nějaký předpis, jak používat který cestovní doklad při vstupu a výstupu z Česka. Například jsem americkým občanem, obvykle cestuji na americky pas, ale mám i český pas. Musím do Česka vstoupit na Český pas a nebo mohu použít americký?

Toto dilema je ponecháno zcela na Vás. Jediné, co na osobě překračující legálně hranice ČR (tedy na hraničním přechodu) bude policie požadovat, je buď prokázání státního občanství ČR (cestovním pasem vydaným Českou republikou, který je dosud platný - jeho neplatnost by nevadila, jako občan ČR máte právo na vstup na území ČR zaručené ústavou ČR, jestliže své občanství prokážete jakýmkoli jiným průkazem) nebo prokázání se cestovní dokladem cizího státu (a případně příslušným vízem, nevstupujete-li na území ČR jako americký občan za turistickým účelem na dobu nepřekračující 90 dnů).

Praktičtější určitě bude při vstupu do ČR ukazovat český pas, opačně při vstupu do USA pas americký (stejně tak můžete podobné dilema řešit v některých třetích zemích, kde lze shledat rozdílnou úroveň sympatií k oběma státům, respektive u nich lze shledat menší pochopení pro kontakty s určitými neoblíbenými státy - zejména Izraele v arabském světě).

Pokud prokážete občanství, máte právo být vpuštěn na území ČR, což jako občan USA nemáte, policie vám může ve výjimečných případech ze zákonného důvodu odepřít vstup na území. I kdyby se tak stalo, můžete okamžitě poté ukázat pas český a policie nebude mít jinou možnost než vás na území ČR okamžitě vpustit - opačný postup by znamenal porušení vašeho ústavně zaručeného práva na pobyt na území ČR.

Ani prokázání americkým pasem nemá vliv na charakter pobytu. Prokážete-li se jím, vstoupíte sem jako americký občan, ale pobývat zde můžete zcela neomezeně jako český občan - můžete tedy bez dalšího podnikat, pobývat zde neomezeně dlouho atd.

Daná úvaha má tedy praktický charakter pouze při vstupu na území třetích států, kde je třeba se přizpůsobit stávající konzulární praxi a vízovým požadavkům daných států vůči USA nebo ČR.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď