Kyjev obvinil Moskvu, že na východní Ukrajinu posílá tanky a ostřelovače

foto Ukrajinští vojáci u obce Katerynivka na východě země, 7. prosince 2021.

Kyjev - Kyjev dnes obvinil Moskvu, že do oblasti bojů na východní Ukrajině posílá tanky a posiluje týmy odstřelovačů, kteří jsou připraveni působit škody ukrajinské armádě a vyprovokovat odvetnou palbu. Stalo se tak několik hodin před plánovaným videohovorem amerického a ruského prezidenta Joea Bidena a Vladimira Putina, při němž se lídři chystají hovořit zejména o aktuálním soustřeďování ruských vojáků u ukrajinských hranic.

Ukrajina od ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym a propuknutí bojů se separatisty v oblasti Donbasu na východní Ukrajině obviňuje Rusko z agrese a z okupace ukrajinského území. Moskva však zapojení do konfliktu popírá.

Ukrajinské ministerstvo obrany v dnešním prohlášení uvedlo, že Rusko do blízkosti frontové linie bojů na Donbasu posílá v rozporu s dohodami o stažení těžkých zbraní tanky nebo bojová vozidla pěchoty a zvyšuje také počet dvojic odstřelovačů, kteří mohou působit ztráty ukrajinským silám nebo ničit prvky videosledování. Výcvikové mise proruských separatistů jsou podle ministerstva pod vedením vojáků ruských ozbrojených sil. Těmito kroky Moskva podle ukrajinského ministerstva brání stabilizaci konfliktu, který se táhne již od roku 2014 a vyžádal si více než 13.000 mrtvých.

Joe Biden se podle sdělení nejmenovaných amerických činitelů chystá při dnešní virtuální schůzce svého ruského kolegu Putina varovat, že na Rusko by mířily drtivé ekonomické sankce, pokud by se rozhodlo Ukrajinu vojensky napadnout. Washington a Ukrajina tvrdí, že Rusko u ukrajinských hranic v posledních dnech shromažďuje vojáky a chystá krok podobný tomu z roku 2014, kdy anektovalo Krym. Moskva však obvinění odmítá.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že dnešní rozhovor amerického a ruského lídra bude mít pracovní charakter a nelze od něj čekat průlom, informovala ruská tisková agentura TASS. Jednání na nejvyšší úrovni si podle Peskova žádá eskalace napětí v Evropě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 15:00 21°C

Celá předpověď