Na Klínovci začala lyžařská sezona, přijely stovky lyžařů

foto Nejvýše položený lyžařský areál v Krušných horách Klínovec na Karlovarsku zahájil 4. prosince 2021 zimní sezónu.

Boží Dar/Hradec Králové - V největším zimním středisku v Krušných horách na Klínovci u Božího Daru začala lyžařská sezona. Na zatím jedinou otevřenou sjezdovku Dámská vyrazily za mrazivého počasí stovky lyžařů. Aktuálně vhodné klimatické podmínky umožňují v areálu zasněžování a přípravu dalších sjezdovek, řekla dnes ČTK mluvčí klínoveckého areálu Hana Hoffmannová.

Lyžaři se ke sjezdovce Dámská dostanou nejnovější lanovkou s oranžovou krycí bublinou a vyhřívanými sedadly. Modrá sjezdovka s převýšením 230 metrů měří 1450 metrů. Na svahu leží aktuálně 50 centimetrů přírodního i umělého sněhu. Areál spustil sněžná děla poprvé v polovině minulého týdne.

Pracovníci areálu pracují na zprovoznění dalších sjezdovek. Prioritou jsou svahy na severní straně Klínovce, jako například sjezdovka Přemostěná či Pařezovka. Jejich otevření se podle mluvčí plánuje již na příští víkend.

Při nákupu skipasů online i na místě pracovníci kontrolují potřebný certifikát o očkování či prodělání covidu-19. Provozovatelé upozorňují, že při jejich nákupu na místě se kvůli kontrolám mohou tvořit dlouhé fronty. Doporučují tedy lidem, aby si skipasy zakoupili online. Na Klínovci se zatím lyžuje za snížené ceny. Jeden den pro dospělého stojí 590 korun, jeden den pro dítě 350 korun. Skiareál bude nyní otevřený každý den.

Klínovec láká také na letošní novinku, večerní lyžování na sjezdovce Dámská. "V tuto chvíli se již dokončují práce na jejím osvětlení. Večerní lyžování na Klínovci tak bude opravdu skvělým lyžařským zážitkem a s dosavadním, které bylo na svahu Pod Zámečkem, se nedá vůbec srovnávat," řekla mluvčí. Provoz večerního lyžování chce areál spustit od 25. prosince.

Loni kvůli protikoronavirovým opatřením otevřel skiareál až v polovině prosince, a to pouze na pár dní. Zatímco v běžné sezoně bývá v provozu v průměru 135 dní, loni to bylo jen devět dní. Kvůli nepřízni počasí se lyžovalo jen na třech uměle zasněžených sjezdovkách. Ztráty Klínovce kvůli omezenému provozu minulé sezony činí 200 milionů Kč.

Na Božím Daru dnes zahajuje zimní sezonu také menší rodinný areál Novako. Další lyžařská střediska se na spuštění vleků teprve připravují. Milovníci zimních sportů se mohou vydat v Krušných horách i na běžky. Rolbaři upravili v posledních dnech trasy v areálu Eduard, v okolí Vysoké Pece, na loukách u Rudného nebo u Přebuzi.

Teploty na horách by podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měly tento týden klesat k minus čtyřem stupňům, přeháňky by měly být zejména sněhové. Meteorologové upozorňují na silnější vítr.

Do Orlických hor vyrazili běžkaři, na hřebenech je 30 cm sněhu a upravené stopy

Do oblasti Šerlichu a Velké Deštné v Orlických horách vyrazily desítky běžkařů. Podmínky jsou dobré, na hřebenech leží okolo 30 centimetrů sněhu, zjistila ČTK na místě a od zástupců horské služby. Zaparkovaná auta výletníků v sedle mezi Šerlichem a Velkou Deštnou podle policie problémy v dopravě nezpůsobila.

"Parkoviště u Šerlichu se během dopoledne sice zaplnilo, ale problémy v dopravě tam nejsou," řekla dnes ČTK policejní mluvčí Eliška Majerová.

Jde o oblíbené výchozí místo pro turistiku v této části Orlických hor. Problémy tam bývají často v zimních měsících, hlavně o víkendech. Když se zaplní parkoviště v horském sedle, auta parkují, kde nemají, podél hlavní silnice spojující středisko v Deštném s Orlickým Záhoří a komplikují průjezd.

Běžkaři v Orlických horách mají tento víkend poprvé v současné zimní sezoně slušné podmínky pro lyžování. Mají k dispozici desítky kilometrů upravených stop. Hlavní nápor Orlické hory ale teprve čekají. Zatímco v Krkonoších některá lyžařská střediska zimní sezonu zahájila, v Orlických horách v Královéhradeckém kraji první areály plánují zahájení sezony na příští týden.

V Orlických horách bylo dnes většinou zataženo, postupně od západu na většině území sněžilo. Nejvyšší denní teploty se pohybovaly od minus dvou do plus jednoho stupně Celsia, vítr v nárazech mohl dosahovat rychlosti přes 70 km/h. Podobné počasí se očekává také v neděli, kdy má být zataženo s občasným sněžením, přičemž odpoledne by mělo srážek ubývat. Noční teploty budou pod nulou a nedělení denní teploty mezi minus dvěma až plus dvěma stupni Celsia.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď