17. ligové kolo: Slavia zvítězila v Olomouci, Sparta uspěla v Karviné

foto Utkání 17. kola první fotbalové ligy: MFK Karviná - AC Sparta Praha, 4. prosince 2021 v Karviné. Zleva Antonín Křapka z Karviné, Dávid Hancko ze Sparty, brankář Petr Bolek z Karviné.

Praha - Fotbalisté mistrovské Slavie v 17. kole první ligy zvítězili v Olomouci 1:0 a neúplnou tabulku vedou o pět bodů před pražským rivalem Spartou, která vyhrála v Karviné 2:1. Teplice doma porazily Zlín 4:1 a pod trenérem Jiřím Jarošíkem poprvé bodovaly. Liberec na svém hřišti zdolal nováčka Hradec Králové 1:0.

Utkání v Olomouci rozhodl v 56. minutě Jan Kuchta, který devátým ligovým gólem v sezoně dotáhnul nejlepšího střelce Francouze Jeana-Davida Beauguela z Plzně. Krátce předtím Rumun Nicolae Stanciu z penalty trefil jenom břevno olomoucké branky.

Slávisté v nejvyšší soutěži protáhli vítěznou sérii bez inkasovaného gólu na šest duelů. Sigma nebodovala po třech kolech a je na devátém místě. Olomouc v lize neporazila obhájce titulu pojedenácté za sebou.

Všechny branky v Karviné padly ve druhém poločase. Spartu poslal do vedení v 60. minutě střídající Matěj Pulkrab, po jehož asistenci za čtvrt hodiny zvýšil Slovák Lukáš Haraslín. Vzápětí se za domácí prosadil další náhradník Estonec Vlasij Sinjavskij, ale Slezané už šestou ligovou porážku s Pražany v řadě neodvrátili.

Karvinští v nejvyšší soutěži prohráli popáté za sebou, jako jediný tým v aktuálním ročníku ještě nezvítězili a klesli na poslední příčku o tři body za Teplice.

Zápas v Liberci rozhodl v 38. minutě Slovák Lubomír Tupta. Slovan vyhrál popáté z posledních šesti kol a z osmého místa neúplné tabulky ztrácí na soupeře už jen bod. "Votroci" nebodovali po třech duelech a mohou přijít o šestou příčku. Severočeši bodovali i v 15. domácím utkání nejvyšší soutěže s Hradcem, z toho podeváté za sebou zvítězili.

Zlín sice v Teplicích vedl od 57. minuty po trefě Roberta Hrubého, Severočeši ale v rozmezí 61. až 68. minuty otočili skóre brankami Jana Fortelného, Jana Shejbala a Jakuba Mareše, jenž tak stylově oslavil 300. ligový start. Čtvrtý domácí gól přidal v nastavení Daniel Trubač. Tepličtí přerušili šňůru sedmi porážek pod Jarošíkem a vyhráli poprvé po 12 kolech. "Ševci" naopak venku nezvítězili popáté za sebou a zůstávají na 12. místě.

Vrcholem nedělního programu je souboj Slovácka s Plzní. Předtím Ostrava přivítá České Budějovice, Mladá Boleslav doma vyzve Pardubice a Bohemians 1905 změří síly s Jabloncem.

Po zpřísnění vládních opatření proti koronaviru se podruhé v této sezoně hrála fotbalová liga před omezenou kapacitou, na stadiony mohla maximálně tisícovka fanoušků.

Statistika sobotních zápasů 17. ligového kola:

MFK Karviná - Sparta Praha 1:2 (0:0)

Branky: 78. Sinjavskij - 60. Pulkrab, 76. Haraslín. Rozhodčí: Berka - Nádvorník, Antoníček - Franěk (video). ŽK: Santos, Šindelář - Ladislav Krejčí II, Pulkrab. Diváci: 1000 (omezený počet).

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 1:0 (1:0)

Branka: 38. Tupta. Rozhodčí: Klíma - Vlček, Novák - Ondráš (video). ŽK: Stoch - Čech, Leibl. Diváci: 1000 (omezený počet).

FK Teplice - Fastav Zlín 4:1 (0:0)

Branky: 61. Fortelný, 65. Shejbal, 68. Mareš, 90.+3 Trubač - 57. Hrubý. Rozhodčí: Dalibor Černý - Caletka, Dobrovolný - Petřík (video). ŽK: Fortelný - Cedidla. Diváci: 540 (omezený počet).

Sigma Olomouc - Slavia Praha 0:1 (0:0)

Branka: 56. Kuchta. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Kubr - Štěrba (video). ŽK: Hubník, Greššák - Kačaraba, Mandous, Krmenčík. Diváci: 1000 (omezený počet).

Bude se hrát v neděli:

15:00 Baník Ostrava - Dynamo České Budějovice, FK Mladá Boleslav - FK Pardubice, Bohemians Praha 1905 - FK Jablonec,

18:00 1. FC Slovácko - Viktoria Plzeň.

1. Slavia 17 14 2 1 46:11 44
2. Sparta 17 12 3 2 40:21 39
3. Plzeň 16 12 2 2 31:12 38
4. Slovácko 16 11 2 3 33:17 35
5. Ostrava 16 8 5 3 31:21 29
6. Hradec Králové 17 6 6 5 22:23 24
7. Mladá Boleslav 16 7 2 7 26:23 23