Zahraniční agentury označují cestovatele Zikmunda za legendu

foto Legendární cestovatel Miroslav Zikmund převzal v předvečer svých 100. narozenin 13. února 2019 jako narozeninové překvapení nově vydanou knihu Sloni žijí do sta let.

Praha - Za legendárního cestopisce a dobrodruha s legendární pověstí označují zahraniční agentury Čecha Miroslava Zikmunda, který zemřel ve středu večer ve věku 102 let. Připomínají jeho cestovatelská dobrodružství i útrapy, kterým musel spolu s přítelem Jiřím Hanzelkou čelit po okupaci Československa v roce 1968.

"Zemřel Miroslav Zikmund, legendární český cestopisec. Bylo mu 102 let," konstatuje na úvod svého nekrologu americká agentura AP.

Poté čtenářům připomíná, že na první cestu Zikmund s Hanzelkou vyrazili v roce 1947 ve voze české výroby Tatra 87. Než se po třech a půl letech z cesty Afrikou a Latinskou Amerikou vrátili do Československa, chopili se moci komunisté, píše AP, která líčí i další cesty slavné dvojice.

"Zikmund a Hanzelka napsali o svých cestách desítky knih, které byly přeloženy do tuctu jazyků a kterých se po celém světě prodaly miliony," pokračuje agentura.

Kvůli kritické reportáži o situaci v Sovětském svazu z 60. let i angažmá během pražského jara upadla dvojice v nemilost československé vlády. "Poté čelili politickému útlaku ze strany nekompromisního komunistického režimu. Nemohli cestovat a jejich knihy byly zakázány," podotýká AP.

Tohoto období v životě Zikmunda a Hanzelky si v nekrologu všímá také německá agentura DPA, která připomíná, že znovu cestovat oba mohli až po revoluci v roce 1989. Po ní se také oběma dostalo vyznamenání ze strany českého státu.

DPA také vyzdvihuje dokumentární filmy a více než 700 rozhlasových reportáží z produkce Zikmunda a Hanzelky. "Ty dvojici H+Z v tehdejším Československu i za jeho hranicemi přinesly legendární pověst," píše.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď