Ústřední krizový štáb se shodl na povinném očkování vybraných profesí

foto Ilustrační foto - Volební štáb ČSSD během voleb do Poslanecké sněmovny, 9. října 2021, Praha. Předseda ČSSD Jan Hamáček na závěrečné TK k výsledku voleb.

Praha - Povinně očkovat proti nemoci covid-19 by se měli zdravotníci, sociální pracovníci, členové záchranného systému, vězeňská služba, vojáci, dobrovolní hasiči u některých jednotek a lidi nad 60 let, shodl se Ústřední krizový štáb. Nyní by mělo ministerstvo zdravotnictví navrhnout znění vyhlášky o povinném očkování, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Na ředitelích sborů pak bude, aby přesvědčili o očkování své podřízené.

Podle Hamáčka je shoda na tom, kterých profesí se má povinnost očkování týkat. "Ještě se vedly diskuse o obecních a městských policiích," uvedl. Povinná vakcinace příslušníků není podle ministra ojedinělou záležitostí, je zavedena i v některých dalších zemích Evropské unie.

"Pak to bude na jednotlivých ředitelích sborů, aby to projednali se svými příslušníky tak, aby ta situace byla co nejméně komplikovaná," prohlásil Hamáček. Například policejní prezident Jan Švejdar minulý týden uvedl, že policie by mohla ztratit až 10.000 lidí, kteří dosud odmítají očkování proti covidu-19. Povinné očkování policistů si nyní neumí představit, dodal.

O povinné vakcinaci pro některé profese a lidi nad 60 let stát uvažuje kvůli zesilující epidemii koronaviru. Vláda otevřela debatu minulé pondělí, nyní podle Hamáčka jedná skupina na úrovni náměstků.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) také dříve uvedl, že by vybrané profese a lidé nad 60 měli být podle odborníků úplně naočkovaní 1. února. Povinné očkování některých profesí podle něj podpořili i hejtmani.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď