Hnutí STAN navrhlo na ministra průmyslu bankéře Jozefa Síkelu

foto Novým kandidátem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela.

Praha - Novým kandidátem hnutí Starostové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo dnes hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání. Premiér Petr Fiala (ODS) označil Síkelu za zkušeného manažera, setká se s ním kvůli prioritám resortu.

Předseda STAN Vít Rakušan v tiskové zprávě uvedl, že Síkela je nezpochybnitelným odborníkem díky zkušenostem z vrcholných manažerských pozic v bankovním sektoru. "Věnoval se mimo jiné podpoře malých a středních podniků, ale také veřejnému financování. To jsou pro nás v hnutí STAN velice důležitá témata," řekl. S hnutím v minulosti spolupracoval a poskytoval odborné konzultace, doplnil Rakušan.

Síkela podle Rakušana díky své erudici a schopnostem dokáže reagovat na technologickou výzvu, které bude český průmysl v blízké době čelit. "Věřím, že je to ten správný člověk, který dokáže náš průmysl posunout od montovny na mozkovnu," doplnil Rakušan. Síkela je zkušený manažer s dlouholetou praxí, sdělil ČTK Fiala. "V následujících dnech se s ním setkám, abychom probrali priority resortu," doplnil.

Čtyřiapadesátiletý Síkela je absolventem Vysoké školy ekonomické, kde v roce 1989 spoluorganizoval studentské stávky. Od roku 1995 pracoval ve vídeňské Creditanstalt, po fúzi s Bank Austria se stal ředitelem jejího korporátního bankovnictví v Česku. Od roku 2001 řídil firemní bankovnictví České spořitelny a od roku 2007 působil v Erste Bank na Ukrajině, kde se stal v roce 2009 výkonným ředitelem. V letech 2010 až 2015 byl generálním ředitelem Slovenské spořitelny, v roce 2013 obdržel cenu slovenského bankéře roku.

Od ledna 2015 byl členem představenstva skupiny Erste, zodpovědným za firemní klientelu a finanční trhy. Představenstvo Erste Group opustil v roce 2019 a poté do konce roku 2020 pro skupinu pracoval jako externí poradce Od letošního roku je partnerem investiční skupiny Prime Fund.

"Jmenování Síkely na post ministra průmyslu a obchodu byla pro mě dnes ráno nová informace. Situaci stále analyzujeme. Pakliže bude zákon vyžadovat jeho odstoupení z fondu, pak Prime Fund jeho podíl odkoupí," řekl dnes ČTK výkonný partner fondu Jan Svoboda. Upřesnil, že Síkela vlastní v Prime Fund deset procent a také čtvrtinu v manažerském SPV (Special-purpose entity), tedy společnosti, které jsou zakládány za účelem provedení konkrétního projektu.

Podle Rakušana Síkela již řeší odprodej svého podílu ve fondu Prime Fund. "Jozef Síkela koupil podíl ve fondu začátkem tohoto roku, tedy ještě v době, kdy neočekával, že se stane ministrem. Uvědomuje si závažnost situace a chce předcházet případnému konfliktu zájmů, a proto již v současné době řeší odprodej svého minoritního podílu v tomto fondu,“ napsal redakci Deníku N.

Síkela řekl, že Česko čeká řada globálních výzev. "Stát by měl mít ambici takovým změnám nebránit, ale naopak je využít ve svůj vlastní prospěch. Věřím, že v prosazování těchto témat mi pomůže má dlouholetá zkušenost z vrcholného mezinárodního bankovního prostředí," uvedl v tiskové zprávě.

Na ministerstvo chce přinést moderní přístupy, "které nám otevřou příležitost v transformaci našeho průmyslu, rozvoje technologických start-upů a vyšší energetické soběstačnosti, což je cesta k tomu, aby se ČR stala středoevropským tygrem," dodal.

V rozhovoru pro slovenský časopis Týždeň v roce 2013 vysvětlil Síkela původ slovenské podoby svého křestního jména: "Můj otec byl Slovák, původem ze Starého Tekova u Levic. Matka je slovenská Maďarka z Loku na druhé straně Hronu. Otec sloužil v armádě, a tak jsem se narodil i vyrostl v Česku. Když se rozdělila republika, musel jsem si v Česku požádat o občanství, protože jsem pro české úřady byl Slovák. Dnes jsem hrdý český občan, i když v mých žilách mnoho české krve nekoluje," řekl.

Michalik se nominace vzdal minulý čtvrtek po sérii informací médií o jeho podnikání. Michalikova rodina vlastní podíl 96 procent ve fondu Valour, který díky třem solárním elektrárnám patří podle serveru Seznam Zprávy k předním výrobcům elektřiny ze sluneční energie v zemi. Deník N pak upozornil, že někdejší Michalikova firma si v minulosti půjčila přes kyperskou firmu nejméně 4,6 milionu eur (v přepočtu podle aktuálního kurzu přibližně 117 milionů Kč). Michalik později vysvětlil, že patřila jeho manželce.

Michalik minulý týden uvedl, že potenciální střet zájmů by mohl fond vyřešit prodejem elektráren. Podnikání na Kypru podle něj bylo legální, ale kvůli tomu, že má v Česku negativní pověst, nechtěl zatěžovat budoucí vládu dlouhodobými diskusemi o svém podnikání. Svého náhradníka Síkelu jako kandidáta hodnotí Michalik pozitivně. "Odborně zdatný, mezinárodně zkušený manažer se skvělou pověstí. Těším se," uvedl na twitteru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď