Bartoš nepotvrdil, že má Zeman výhrady k Lipavskému

foto Prezident Miloš Zeman (vpravo) se sešel 29. prosince 2021 v Lánech s předsedou Pirátů a kandidátem na ministra pro místní rozvoj Ivanem Bartošem. Zahájil tím sérii setkání s kandidáty na členy nové vlády.

Lány (Kladensko) - Předseda Pirátů Ivan Bartoš po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech nepotvrdil, že by měla hlava státu výhrady k nominaci Jana Lipavského na místo ministra zahraničí. Nadále tak není jisté, kterého ze členů vlády se prezident případně chystá "vetovat". Bartoš řekl, že podle dohody se Zemanem nebude personální záležitosti komentovat, než se prezident v tomto a příštím týdnu sejde se všemi ministerskými kandidáty. Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj.

Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude vetovat návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Aby nemusel vetovat celou vládu, premiérovi Petru Fialovi (ODS) plánoval navrhnout, aby dotčený úřad řídil nebo řízením pověřil jiného člena vlády. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

Bartoš dnes nepotvrdil spekulace, že Zeman má výhrady k pirátskému kandidátovi Lipavskému. "Prezident mě žádal, abych nijak nevystupoval, dokud neproběhnou setkání se všemi kandidáty," uvedl. Motivaci prezidenta k vetování nechtěl hodnotit a dohodu bude ctít, řekl. Plánované schůzky prezidenta s kandidáty znamenají v aktuální epidemické situaci zdržení, připustil Bartoš. "Mohlo by se postupovat rychleji, ale musíme brát v potaz zdravotní stav prezidenta," dodal. Schůzky se navíc konají po dohodě s Fialou, takže je třeba je respektovat, uvedl.

Zeman se v minulosti pokoušel ovlivnit složení vlád opakovaně. Odmítl jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu (oba ČSSD). Prezident tak učinil i přes výtky odborníků, podle kterých ústava hlavě státu neumožňuje určovat složení kabinetu. Šmarda se nominace po vleklém sporu vzdal, místo Pocheho nakonec sociální demokraté navrhli do čela MZV Tomáše Petříčka.

Bartoš se Zemanem probrali priority ministerstva pro místní rozvoj

Předseda Pirátů a kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš mluvil na dnešní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem o digitalizaci, stavebním zákoně nebo dostupnosti bydlení. Neměli jsme žádný zásadní rozpor, řekl Bartoš po jednání novinářům. Jejich setkáním začalo dvoutýdenní jednání prezidenta s uchazeči o místo v nové vládě premiéra Petra Fialy (ODS).

Podle Bartoše byla debata během schůzky velmi konkrétní. Politici probrali priority ministerstva pro místní rozvoj i otázky digitalizace, kterou by se měl Bartoš ve vládě také zabývat. Zeman byl podle něj "poměrně přesně informován", jaké jsou největší problémy resortu. Mluvili tak třeba o stavebním zákoně, o dostupnosti bydlení, fungování státní správy a samosprávy a bavili se i o tom, kam směřovat digitální transformaci. Podle Bartoše oba politici neměli zásadní rozpory. Řekl, že "licitovali" nad modelem digitalizace v bankovnictví, zda se snižuje přiměřeně počet úředníků s tím, jak postupuje digitalizace tohoto oboru. Z pohledu inspirace schůzku Bartoš označil za "skutečně zajímavou".

Cyklus schůzek Zemana s kandidáty na ministry by měl skončit v pátek 10. prosince. Poté se Zeman opět setká s Fialou, se kterým mluvil již v neděli po jmenování do funkce předsedy vlády.

Protože je prezident kvůli onemocnění covidem v izolaci, jednal Bartoš se Zemanem přes mikrofony. Prezident byl po dobu schůzky oddělen plexisklovou bariérou. Podle Bartoše se jednání uskutečnilo ve stejné místnosti, ve které byl v neděli jmenován Fiala. Předseda Pirátů během schůzky seděl v křesle u mikrofonu, prezident byl na invalidním vozíku ve vyhrazené části, která je podle Bartoše rozšířením jeho soukromých prostor. V nich platí pravidla pro lidi v karanténě. Bartoš byl před jednáním v Lánech testován na koronavirus. Poznamenal, že pro jistotu se také otestoval již dnes dopoledne.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď