Budoucí vláda je proti povinnému očkování některých věkových skupin

foto Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek vystoupili 24. listopadu 2021 v Praze na tiskové konferenci koalic Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých k opatřením a postupům proti covidu-19, které plánuje nová vláda.

Praha - Budoucí vláda je proti povinnému očkování pro některé věkové skupiny. Pokud budou chtít povinné očkování profesní organizace, například lékaři, stát jim má vyhovět. Na tiskové konferenci budoucí vládní koalice to dnes řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Koalice vyzvala občany, aby omezili sociální kontakty. Epidemii v regionech má řešit krajská hygiena, může omezit počet lidí na akcích. Zástupci budoucí vlády slíbili, že nebudou kvůli covidu plošně zavírat školy. Nová vláda chce důsledně dodržovat krizový zákon a novelizovat pandemický.

Hlavním kritériem pro řízení epidemie budou podle Fialy obsazenost nemocnic a především jednotek intenzivní péče. "Tuto vlnu už nelze zastavit, jediné, co se dá dělat, je maximálně omezit její dopady," řekl budoucí premiér. Hlavní je podle něj chránit zdravotnický systém před kolapsem.

Budoucí vláda chce znovu uznávat PCR testy jako covidové certifikáty, uvedl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj je možné navýšit kapacitu testovacích center na více než 200.000 testů denně. Testovat PCR testem by se měli v případě rizikových kontaktů i lidé, u kterých uplynulo půl roku od očkování druhou dávkou.

Zapojení studentů zdravotnických škol či mediků v nemocnicích má být podle Válka dobrovolné a na základě dohody s vedením škol. Nynější kabinet v minulých dnech uvažoval o vyhlášení nouzového stavu kvůli zavedení pracovní povinnosti studentů.

V krátkodobém plánu boje s epidemií chce nová vláda mimo jiné zlepšit rozdělování pacientů už při nástupu do nemocnice. "A cílit pomoc regionálně do oblastí, kde je problém," řekl Válek. V závislosti na regionálně odlišné situaci by měly rozhodovat především krajské hygieny. "Musí být jasně metodicky vedeny hlavní hygieničkou, rozhodovat podle situace v těch krajích a vydávat včas opatření," doplnil.

V rámci střednědobých opatření se musí zlepšit fungování sítě očkovacích míst, řekl místopředseda ODS Martin Kupka. Nový kabinet podporuje zkrácení lhůty pro očkování třetí dávkou ze šesti na pět měsíců od druhé dávky. "Pokud chceme zapojit celou společnost, nesmíme zastírat žádné nepříjemné pravdy, popsat limity očkování, ale zdůvodnit a zdůraznit, že má jasný a nezpochybnitelný efekt," uvedl.

Z dlouhodobé hlediska je nutné posílit řídicí strukturu státu, aby byl schopný rychle a pravidelně informovat, čemu občané čelí. "Aby pravidla byla pokud možno stálá a lidé se v nich vyznali," uvedl Kupka. Kabinet chce také posílit infekční kliniky, kapacity pro PCR testování i krajské hygieny. Lockdown musí být podle Kupky až posledním řešením a stát musí dělat všechno pro to, aby nemusel nastat.

Nová vláda chce důsledně dodržovat krizový zákon a novelizovat pandemický

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) chce při boji s epidemií covidu-19 postupovat důsledně podle krizových předpisů. Předseda STAN a kandidát na ministra vnitra Vít Rakušan dnes novinářům řekl, že pod dosavadní vládou ANO a ČSSD se krizové řízení vymklo z kloubů. Nová koalice plánuje také novelu pandemického zákona, která prodlouží jeho účinnost a upraví části, které nefungují ideálně.

Rakušan uvedl, že se vládě pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) vymklo řízení pandemie od začátku z kloubů. "Přitom krizové řízení je zákonem dané a má jasnou strukturu," řekl. Kritizoval například loňské otálení s aktivací Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) či nedostatky v komunikaci, kdy se na veřejnost dostávaly plány, od kterých pak kabinet ustoupil.

Krizový štáb, který by měl po nástupu nové vlády řídit právě Rakušan, by měl podle něj fungovat přesně v takové roli, v jaké má podle předpisů. "Máme připravený i přesný diagram odpovědnosti jednotlivých lidí, kteří se na tu odpovědnost připravují," řekl. Informace k veřejnosti se budou dostávat až v okamžiku, kdy na nich bude ve vládě shoda po diskusi s odborníky.

Nová vláda chystá také novelu pandemického zákona. Měla by prodloužit jeho účinnost i po konci února příštího roku, ale také napravit některá místa, kde nefunguje ideálně, řekl Rakušan. Norma umožňuje ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19, než mohly dříve. Jejich rozhodnutí podléhají souhlasu vlády.

K úpravě předpisu vyzvali v úterý hejtmani. Předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) v tiskové zprávě uvedl, že novela by měla upravit pravomoci krajů. "Například aby při zhoršení situace umožnila hejtmanovi po schválení vládou ukládat pracovní povinnost hrazenou státem nebo zřizovat krizové školky a školy pro děti zdravotníků, protože kraje na tohle nemají ve svých rozpočtech potřebné finance," uvedl Kuba.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď