Asociace: Skiareály jsou schopné pravidla pro zimní sezonu zvládnout

foto Na sjezdovkách SkiResortu Černá hora - Pec v Černém Dole na Trutnovsku pokračovaly 5. listopadu 2021 přípravy na start lyžařské sezony.

Hradec Králové - Pravidla pro provoz lyžařských areálů v nadcházející zimní sezoně jsou rozumným kompromisem, střediska jsou schopná při koronavirové epidemii kontroly dokladů o bezinfekčnosti zvládnout. ČTK to řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot. Při nákupu skipasů se lidé budou muset podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) prokázat dokladem o bezinfekčnosti, v uzavřených kabinách bude nutná ochrana dýchacích cest.

"Stále opakujeme, že skiareály nejsou z epidemiologického hlediska žádným nebezpečím, protože je to na čerstvém vzduchu, rozestupy jsou většinou obrovské. Takže ne že bychom skákali nadšením, ale samozřejmě pravidla respektujeme a přijímáme. Vítáme je v tom ohledu, že jsou jasná a daná dopředu. Doufáme, že budou stabilní, to znamená umožní nám bezproblémový provoz po celou zimní sezonu a ne tak, jak to bylo loni," řekl ČTK Knot.

Provoz skiareálů zásadně poznamenala v minulé zimní sezoně omezení v souvislosti s šířením koronavirové infekce. Kvůli vládním opatřením zůstaly skiareály většinu sezony zavřené.

"Myslíme si, že ta výsledná podoba je rozumný kompromis, protože doklad se předkládá v ubytování i v občerstvení, tak se hold bude předkládat i pro lyžování. Tuto výslednou podobu jsme schopni zvládnout a doufáme, že minimálně pro skupinu očkovaných sezona může být bez komplikací," řekl ČTK Knot.

Vláda stejně jako jiné země podle Vojtěcha přistoupila s blížící se zimní sezonou ke stanovení kontrol na horách. Lidé tak budou muset předložit potvrzení, že mají dokončené očkování, v posledním půl roce prodělali nemoc covid-19 nebo negativní test. Prokázat se budou moci prostřednictvím aplikace Tečka nebo tištěným certifikátem.

Na tuto variantu jsou připraveni například ve SkiResortu Černá hora - Pec ve východních Krkonoších. "Nahrání certifikátu může být jedním z kroků nákupu skipasu online. Čtečky qr kódů budou mít pokladní také na kamenných pokladnách. Rovněž při vyzvednutí skipasu v tzv. sKiosku je možné nahrát qr kód daného certifikátu," řekla dnes ČTK mluvčí SkiResortu Zina Plchová.

Kabinková lanovka na Černou horu ve SkiResortu podle ní jezdí s otevřenými okny již od minulé zimy. "V této věci nejde o nové opatření. Pravidla, kdy při přepravě dopravními prostředky je nutné používat ochranu dýchacích cest, platí již dlouho," dodala Plchová.

Skicetrum Sněžník na Orlickoústecku má na kontrolu dokladů o bezinfekčnosti u lidí, kteří si kupují skipasy, čtečky QR kódů, které používalo v minulých sezonách na různé druhy voucherů. Středisko je připraveno i na on-line nákup skipasů. "Nás nic nepřekvapí. Očkovací certifikát nebo test jde vyfotit a přiložit k nákupu," řekl ČTK marketingový manažer ski areálu Tomáš Drápal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď