Zeman je připraven jmenovat Fialu premiérem, prezident se cítí dobře

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman odevzdal 8. října 2021 hlas ve sněmovních volbách na zámku v Lánech. 

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že se jmenováním předsedy ODS Petra Fialy předsedou nového kabinetu nebude problém. Uvedl to v telefonickém rozhovoru na Frekvenci 1. Současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) nemá zájem stát se premiérem, poznamenal. Zeman udělá vše pro to, aby vláda vznikla co nejrychleji. Babiš následně uvedl, že demisi vlády plánuje Zemanovi písemně odevzdat okamžitě po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny.

Prezident veřejně promluvil poprvé od 1. září, kdy v Brně zahájil školní rok. Médiu poskytl rozhovor poprvé od 22. srpna, kdy s ním hovořil server Blesk.cz.

Zeman, který se léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), řekl, že se cítí naprosto normálně, a protože není přetížený, tak i lépe než obvykle. Uvedl, že už měsíc nekouří. "Můj skutečný stav je založen na tom, že mně nechutná jíst a že špatně trávím. Kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální a díky bohu za to," uvedl prezident.

Ve sněmovních volbách Zemana překvapil neúspěch Pirátů, byl extrémnější, než čekal. Piráti, kteří do voleb šli v koalici se Starosty a nezávislými (STAN), získali čtyři mandáty. Mají ale být součástí vznikající vlády společně s ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Zeman také uvedl, že si prostudoval programy všech politických stran. Program ODS mu je sympatický, zkritizoval naopak priority Strany zelených.

Novou vládu Zeman jmenuje na zámku v Lánech, nikoli na Pražském hradě. V rozhovoru nesdělil, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. "Ze své strany udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji," řekl.

Hlava státu též uvedla, že si váží svého kancléře Vratislava Mynáře, že zdokumentoval, jak Zeman v nemocnici podepisuje svolání Sněmovny. Samozřejmě je podpis pravý, řekl prezident. Mynář video 21. října zveřejnil. Žalobci v Praze 6 podle serverů Aktuálně.cz a Respekt.cz prověřují, zda se okolí prezidenta nedopustilo padělání jeho podpisu na dokumentu, a tím i přisvojení pravomocí prezidentského úřadu.

Babiš plánuje demisi písemně odevzdat po ustavení Sněmovny

 Demisi vlády hnutí ANO a ČSSD plánuje končící premiér Andrej Babiš (ANO) prezidentovi Miloši Zemanovi písemně odevzdat okamžitě po skončení ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Řekl to po dnešním telefonickém rozhovoru se Zemanem, který se léčí v Ústřední vojenské nemocnici. Ve čtvrtek byl prezident sice z jednotky intenzivní péče přeložen na standardní pokoj, nemocnice ale neumožňuje návštěvy plošně kvůli epidemii covidu-19.

"Čekáme na ustanovení Sněmovny, pokud ustanoví orgány, okamžitě svolám vládu a podáme demisi," uvedl Babiš. Dodal, že o přesném termínu se Zemanem nehovořil. S prezidentem probíral také to, proč ho dnes nemohl z rozhodnutí nemocnice vidět osobně. "Byli jsme překvapeni, že mi nebyla umožněna návštěva," uvedl.

Zemanovi při dnešním rozhovoru Babiš potvrdil, že nestojí o pověření k jednání o nové vládě. Prezident před volbami uvedl, že pověří šéfa strany s nejsilnějším poslaneckým klubem, kterým je ANO. "Já mu potvrdil, že to nemá smysl, protože pan (předseda ODS Petr) Fiala se se mnou nechtěl vůbec setkat. Pětiblok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Piráti) má 108 hlasů a vůbec se s námi nechtějí bavit," řekl Babiš Radiu Z. ANO tak nemá s kým vyjednávat a je nereálné něco zkoušet, podotkl premiér.

Prezident je podle premiéra "v absolutně lepší" kondici, než když s ním hovořil osobně 10. října před převozem do nemocnice. Uvedl, že bez jeho vědomí požádal o výjimku ze zákazu návštěv ministr Lubomír Metnar (za ANO), nebyla mu však udělena. "Abych to lámal přes Metnara, se mi nechce," uvedl na to, zda se bude do nemocnice snažit dostat.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k rozhovoru uvedl, že Babiš se s prezidentem chtějí setkat osobně. "Považují to za vhodnější než telefonát nebo videokonferenci," uvedl na twitteru.

Ústavní právníci se rozcházejí v názoru na to, zda Babiš musí svou demisi Zemanovi sám odevzdat. Profesor ústavního práva Jan Kysela řekl Deníku N, že prezident může podle jeho názoru přijmout demisi od premiéra jen osobně. Jiný postoj zastává další ústavní právník Marek Antoš. "Způsob doručení demise do rukou prezidenta není rozhodující, lze tak tedy učinit i bez osobního setkání. Svědčí o tom i dlouholetá ústavní praxe: do rukou prezidenta podávají prostřednictvím předsedy vlády demisi i jednotliví ministři, přitom ne vždy předseda vlády jejich demisi prezidentovi předal osobně, běžné je doručování úřední korespondencí," odpověděl na dotaz ČTK. Doplnil, že demise by v zájmu právní jistoty v každém případě měla mít písemnou formu.

S Antošem souhlasí i další expert na ústavní právo Jan Kudrna, který rovněž míní, že osobní předání demise předsedy vlády prezidentovi není nutné. To, že článek 73 Ústavy výslovně hovoří o podání demise "do rukou prezidenta republiky", vnímá jako použití slavnostního jazyka. "Jde o právní úkon, pro který není výslovně předepsaná forma. Běžně spočívá v osobním předání rezignační listiny," vysvětlil s tím, že ačkoliv se demise premiéra obvykle předává osobně, předání pouze v písemné formě na její platnosti nic nezmění. "Formalistickými výklady bych se nezatěžoval, právní závaznost je stejná. Ostatně se tak v minulosti již dělo a nikdy to žádné otázky a výkladové spory nevyvolalo." řekl ČTK.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď