Klinika, kde leží Zeman: uzavřené oddělení a návštěvy nejvíce ve dvou

foto Ilustrační foto - Ošetřující lékař prezidenta Miloše Zemana Miroslav Zavoral poskytl 10. října 2021 komentář médiím ke zdravotnímu stavu hlavy státu. Prezident Miloš Zeman byl hospitalizován téhož dne v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN).

Praha - Klinika, na níž je od neděle hospitalizován prezident Miloš Zeman, je uzavřené lůžkové oddělení, kde pacienti mají povolené návštěvy jen po dohodě s ošetřujícím lékařem. Najednou mohou přijít nejvýše dvě osoby. Vyplývá to z materiálů o Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Další pražské fakultní nemocnice ČTK sdělily, že obvyklý způsob zabezpečení dveří je vstup na čip či osobní kartu a interkom pro kontakt s personálem.

Prezidenta ve čtvrtek navštívil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) s kancléřem Vratislavem Mynářem, přítomen byl podle něj i ředitel protokolu Vladimír Kruliš. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke pak uvedla, že Mynář přivedl Vondráčka k Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře. K prezidentovi může vzhledem k jeho zdravotnímu stavu pouze vybraný úzký okruh jemu blízkých osob, mezi které Vondráček v době návštěvy nepatřil. Nikdo ze zdravotnického personálu nebyl setkání přítomen. Nemocnice se také distancovala od Vondráčkových výroků o prezidentově zdravotním stavu.

Podle letáku pro blízké pacientů je oddělené "uzavřené" a návštěvy jsou možné pouze po dohodě s lékařem. Informace o zdravotním stavu podává lékař telefonicky jen nejbližším příbuzným, někdy může požadovat i jejich identifikaci pro ověření totožnosti.

Obvyklé jsou návštěvy mezi 14:00 a 17:00. "Před návštěvou a vstupem na JIP vás požádáme, abyste nám zavolali a zjistili, zda je návštěva možná, čímž zajistíme soukromí všem našim pacientům," uvádí materiál. Místo není pro více než dva návštěvníky současně. "Pokud chcete přinést jídlo z domova, poraďte se s ošetřujícím personálem ohledně určitých omezení," píše se dále.

Obecně jsou JIP pacienti ve vážném stavu. "Poskytujeme péči pacientům, jejichž zdravotní stav vyžaduje neustále sledování, vyhodnocování a nezbytnou podporu či náhradu základních funkcí lidského organismu, a také těm, kterým tyto komplikace hrozí," píše se v dokumentu.

Zeman podle Vondráčka ve čtvrtek v nemocnici podepsal rozhodnutí, kterým svolal stálé zasedání nové Sněmovny na pondělí 8. listopadu. Dokument Vondráčkovi osobně předal. "Měl jsem možnost si s panem prezidentem popovídat. Říkal vtipy, byl pozitivně naladěný. Samozřejmě je nemocný, takže leží na jednotce intenzivní péče," řekl novinářům. Podle něj ze setkání a podpisu existují i fotografie pořízené Krulišem.

Lůžkové resuscitační oddělení podle webu nemocnice zajišťuje nejvyšší stupeň intenzivní péče a péči resuscitační, má 24 lůžek. "Na oddělení jsou hospitalizováni pacienti s poruchami životně důležitých funkcí, zejména s poruchami vědomí, selháním dýchání, oběhu a ledvin," uvádí nemocnice. Součástí kliniky je i oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče.

Mluvčí pražských fakultních nemocnic oslovení ČTK dnes uvedli, že přístup na podobná oddělení má jen ošetřující personál a po dohodě s lékařem blízké osoby pacienta. Nelze podle nich ale zabránit tomu, aby někdo, kdo už je uvnitř, pustil i další návštěvy. Některé nemocnice vyžadují na JIP či ARO i použití návleků, ochranného obleku, pokrývky hlavy a dezinfekce rukou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 23. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď