Vondráček: Klub ANO se sejde v úterý, předsednictvo o ničem zásadním nehlasovalo

foto Ilustrační foto - Předseda Sněmovny Radek Vondráček (na snímku z 29. září 2020).

Praha - Poslanecký klub hnutí ANO se sejde v úterý dopoledne. Předsednictvo ANO dnes o ničem zásadním nehlasovalo, řekl novinářům předseda Sněmovny Radek Vondráček. Premiér a předseda hnutí Andrej Babiš by podle něj měl být podle zvyklostí pověřen vyjednáváním o sestavení vlády.

Hnutí ANO má po sečtení výsledků 72 mandátů, vítězná koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) o jeden méně. Podle Vondráčka tím, že ANO z hlediska mandátů vede, tak by podle zvyklostí a respektu k výsledku voleb měl být Babiš pověřen vyjednáváním o sestavení vlády.

Vyjednávací tým podle něj ANO ještě dohromady nedalo. Více informací by podle Vondráčka hnutí mohlo mít po nedělní Babišově schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Je naplánována na 11:00 v Lánech.

Dosavadní šéf Sněmovny se též domnívá, že má logiku, že by předsedou dolní komory měl být někdo ze strany s nejsilnějším poslaneckým klubem.

Volební vítězství slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další strany se do Sněmovny nedostaly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď