Fiala začne jednat s Piráty a STAN, Zeman podle něj nemůže většinu ignorovat

foto Volební štáb koalice Spolu během voleb do Poslanecké sněmovny, 9. října 2021, Praha. Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků.

Praha - Obě demokratické koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu. Změna je tady, my ji uděláme, oznámil předseda ODS Petr Fiala volební vítězství koalice občanských demokratů, lidovců a TOP 09 Spolu. Za přirozeného spojence má koalici Pirátů a Starostů. Tyto dva subjekty získaly v dolní parlamentní komoře zřejmě 108 mandátů. S jednáním začne do 24 hodin. Prezident Miloš Zeman podle Fialy většinu nemůže ignorovat. Očekává, že v rozumné době s ním bude jednat.

"Obě demokratické koalice mají většinu a mají šanci postavit většinovou vládu, toto je změna, my jsme změna, vy jste změna," uvedl Fiala před jásajícími sympatizanty koalice ve volebním štábu. Vítězství tam přivítali z pódia i šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda lidovců Marian Jurečka.

Fiala uvedl, že Spolu chce dělat jinou politiku než dosavadní koalice ANO a ČSSD. "Je jedno, koho jste volili, jsme všichni občany, kteří tu chtějí žít pospolu, jako sousedi, přátelé, kolegové," uvedl. Dodal, že nechtějí společnost rozdělovat a že koalice bude fungovat stejně pevně jako v kampani. Koalice si podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky odnáší z kampaně i spoustu podnětů od nevoličů Spolu. Podle něj koalice bude dělat politiku pro celou zemi. Poznamenal, že prosadit koalici v jednotlivých stranách nebylo jednoduché.

Předsedové stran koalice sledovali průběžné výsledky voleb mimo hlavní štáb, v sídle ODS, které se nachází asi 100 metrů od hotelu, ve kterém je štáb. Mezi své spolustraníky a příznivce přišli až kolem 18:20.

Zástupci koalice Spolu nemají podle Jurečky zatím domluvenou schůzku s prezidentem Zemanem. O termín budou žádat, řekl novinářům. Jurečku nepřekvapilo, že prezident si jako prvního pozval premiéra Andreje Babiše (ANO), podle Jurečky to avizoval. "Ale očekávám, že v příštích dnech bude pan prezident připraven přijmout také ostatní předsedy stran, především Petra Fialu," doplnil.

Podle šéfa lidovců mají všechny tři strany koalice ve štábu kompletní předsednictva, která se zřejmě ještě v průběhu večera sejdou a narýsují další postup.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď