Volby vyhrála koalice Spolu, s PirSTAN mají většinu, KSČM a ČSSD pod 5 %

foto Volební štáb koalice Spolu během voleb do Poslanecké sněmovny, 9. října 2021, Praha. Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, předseda ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na tiskové konferenci po vyhlášení výsledků.

Praha - Volební vítězství slaví koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Vládní hnutí ANO skončilo těsně druhé, koalice Pirátů se STAN třetí před hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Další strany se do Sněmovny nedostanou. Vyplývá to z výsledků voleb po sečtení 99,99 procenta okrsků. Koalice dají ve Sněmovně většinu, podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu. Pod pěti procenty zůstali dosavadní partneři ANO, tedy vládní ČSSD a KSČM, která menšinovou vládu podporovala. Předseda ČSSD Jan Hamáček už oznámil, že rezignuje, funkce dalo k dispozici i vedení KSČM. Volební účast byla necelých 65,5 procenta, v minulých sněmovních volbách dosáhla 60,84 procenta.

Vítězná koalice Spolu vyhrála volby celkem v sedmi krajích a v Praze, druhé ANO si připsalo vítězství v dalších šesti krajích. Ve volbách v roce 2017 se hnutí ANO stalo prvním celostátním vítězem, který triumfoval ve všech 14 krajích. Tomuto výsledku se přiblížila v roce 2002 sociální demokracie, která tehdy nezvítězila jen v Praze a Libereckém kraji.

Babiš označil zisk hnutí ANO za skvělý výsledek. Nepočítal ale s tím, že ANO prohraje. Pogratuloval předsedovi ODS a lídrovi vítězné koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) Petru Fialovi. Podle Babiše se uvidí, zda se prezident Miloš Zeman rozhodne ho pověřit sestavením vlády. Rozhovory o tom podle něj začnou ve středu. Zeman už dříve avizoval, že dá možnost sestavit vládu předsedovi vítězné strany, nikoli koalice. Pokud se tak stane, osloví Babiš hned koalici Spolu. Vyloučil jednání s Piráty. Babiše Zeman přijme v neděli v 11:00 na zámku v Lánech. Podle předsedy vlády ale nejde o zahájení povolebních rozhovorů, ale o dříve plánovanou schůzku.

Podle lídra vítězné koalice Spolu Petra Fialy Zeman většinu nemůže ignorovat. Ještě dnes večer koalice Spolu a Pirátů se Starosty podepsaly memorandum o vůli vytvořit společně většinovou vládu a požádaly prezidenta o pověření sestavením vlády. Veřejně prohlásily, že budou jednat o vládě pouze společně a nevstoupí do jednání s dalšími subjekty, řekl Fiala. Koalice získaly v dolní parlamentní komoře zřejmě 108 mandátů. Koalice Pirátů se Starosty bude mít necelé čtyři desítky poslanců. Pouze desetina z nich bude ale z řad Pirátské strany, středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) připisuje skutečnost, že voliči kroužkovali zástupce STAN na úkor Pirátů, kampani hnutí ANO, které na Piráty útočilo, řekla ČTK.

Do Sněmovny se poprvé za dobu samostatné ČR nedostala ČSSD. V roce 2017 měla 7,27 procenta a 15 mandátů. Nyní má její klub 14 poslanců, když Jaroslav Foldyna loni přešel do SPD. Kvůli volebnímu výsledku rezignuje Hamáček na funkci předsedy strany. Složit účty a skončit chce na jednání předsednictva strany, které svolalo vedení na 25. října, řekl Hamáček novinářům. Podle prvního místopředsedy ČSSD Romana Onderky je volební výsledek sociálních demokratů "krvavou daní" za jejich vstup do Babišovy vlády a voliči to neocenili.

Komunisté se nedostanou do Sněmovny poprvé od vzniku strany v roce 1921. V roce 2017 měli 7,76 procenta a 15 mandátů. KSČM, která letos slavila 100. výročí, zatím ve Sněmovně nechyběla, doposud byla vždy v opozici. Podporovala ale poslední menšinovou vládu ANO a ČSSD. Předseda komunistů Vojtěch Filip označil výsledek voleb za zdrcující porážku. Celé vedení rezignovalo na stranické posty. Řízením KSČM jsou pověřeni dosavadní první místopředseda Petr Šimůnek a dosavadní místopředseda Václav Ort. Důvody konce KSČM ve Sněmovně probere mimořádný sjezd za dva týdny. Kandidaturu na předsedkyni KSČM oznámila europoslankyně Kateřina Konečná.

Hnutí SPD udrželo ve volbách své pozice, i když mu mezi vlasteneckými stranami stoupla konkurence, ocenil při hodnocení výsledků voleb do Poslanecké sněmovny předseda SPD Tomio Okamura. Povolební jednání budou podle něj dlouhá, SPD je na ně připravena, řekl novinářům ve volebním štábu SPD v pražském hotelu Duo.

V počtu preferenčních hlasů je vítězem letošních sněmovních voleb, a to jak v absolutních číslech, tak v procentech, předseda STAN Vít Rakušan, který kandidoval ve svém Středočeském kraji. Podle předběžných výsledků po sečtení víc než 99 procent okrsků získal zhruba 60.000 hlasů. Druhou nejúspěšnější kandidátkou podle počtu preferenčních hlasů se stala pražská lídryně koalice Spolu a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která získala víc než 48.800 hlasů. Třetí místo zaujal Fiala, když mu v Jihomoravském kraji dalo preferenční hlas víc než 38.400 voličů. Čtvrtý skončil Babiš, který v Ústeckém kraji získal rovněž přes 38.000 hlasů, ale za Fialou zaostával asi o dvě stovky hlasů.

Letošní volby do Sněmovny přitáhly k volebním urnám 65,43 procenta voličů, vyplývá z údajů na webu ČSÚ po sečtení víc než 99 procent okrsků. Proti předchozím volbám v roce 2017 jich přišlo zhruba o 320.000 víc a odevzdali přes 5,37 milionu platných hlasů. Letošní účast, pokud jde o sněmovní volby, byla třetí nejvyšší. Vyšší byla v roce 1998 (74 procent) a v roce 1996 v prvních sněmovních volbách po vzniku ČR (76,4 procenta).

Pokud prezident Zeman pověří Babiše sestavením vlády, i když demokratické strany získaly ve Sněmovně většinu, bude podle představitelů Milionu chvilek čas k nějaké akci. V rozhovoru s ČTK to dnes večer řekl předseda spolku Benjamin Roll. Zatím neví, jestli půjde o demonstrace, poradí se v příštích dnech. Milion chvilek na svých shromážděních v posledních čtyřech letech vyzýval strany demokratické opozice ke spolupráci. Na pražské Letné jeho požadavky podpořilo kolem 250.000 lidí.

Policie při volbách zjistila desítky porušení protiepidemických opatření a má zatím dvě oznámení o možném kupčení s hlasy, ze Slaného a Ostravska. V Brně se zabývala anonymním ohlášením bomby ve volební místnosti, které se nepotvrdilo. Vyplývá to z vyjádření policie na twitteru a středočeské krajské policejní mluvčí.

Nová vláda, která pravděpodobně časem vzejde z parlamentních koalic, zřejmě povede k odpovědnější rozpočtové politice, shodli se analytici oslovení ČTK. Zásadnější reformy vzhledem k roztříštěnosti koaličních stran nečekají. Podle nich výsledky voleb neovlivní vývoj kurzu koruny, cen českých akcií či státních dluhopisů.

On-line přenos ze sněmovních voleb:

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď