Velkou pardubickou vyhrál nečekaně Talent s žokejem Složilem

foto Překážkový dostih Velká pardubická (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 3,000.000 Kč), 10. října 2021. Vítězný Talent s žokejem Pavlem Složilem a druhý Evžen s Jaroslavem Myškou.

Pardubice - Velkou pardubickou vyhrál nečekaně Talent v sedle s žokejem Pavlem Složilem. Desetiletý ryzák a svěřenec trenérky Hany Kabelkové ve finiši porazil po boji Evžena s Jaroslavem Myškou. Třetím místem se o další překvapení postaral Mr Spex v sedle s Janem Kratochvílem. Do cíle slavného dostihu po řadě pádů doběhlo jen devět koní z osmnácti.

"Moc si toho vážím. Je obrovský zážitek vyhrát největší dostih v České republice na super nachystaném koni. Všechno patří koni, já jsem se ho jenom snažil provést v pořádku. Jsou to velké emoce," řekl Složil mladší novinářům.

Na trati jednoho z nejtěžších a nejtradičnějších dostihů v Evropě nejdříve skončily naděje Playera a Kaiserwalzera, kteří nezvládli Velký Taxisův příkop, i když prošel kvůli zvýšení bezpečnosti velkou úpravou. Poté ze hry vypadli spolufavorit Lombargini, Sztorm, předloňský vítěz Theophilos či další svěřenec legendárního Josefa Váni Mahe King s pětinásobným šampionem Janem Faltejskem.

Ve finiši porazil Talent do té doby vedoucího Evžena. "Čekal jsem do poslední překážky a zaútočil drtivým finišem. Evžen to nechtěl pustit, ale zaplaťpánbůh to vyšlo," řekl Složil.

Druhý Myška si dojel pro nejlepší výsledek kariéry. "Jedno oko pláče, uteklo to o kousek, sahali jsme po výhře. Evžen sám usoudil, že už toho koně neporazí, jak se dostal o hlavu před nás. Už jsem cítil, že rezignoval a nechtěl jít. Ale výkon podal parádní a máme se na co těšit. Je to mladý kůň, takže úplně super výkon," uvedl Myška.

Třetí doběhl další sedmiletý kůň Mr Spex. "Parádní. Skvěle skákal a dištanc zvládnul taky parádně. Teď si budeme s Jardou (Myškou) přát, aby zůstali koně v pořádku, a příští rok ukážou, že jsou nastupující generace. Budeme si přát, aby se ještě posunuli," řekl žokej Jan Kratochvíl.

Loňský vítěz Hegnus obsadil páté místo za dalším koněm, který Velkou pardubickou v minulosti také vyhrál: šampion z roku 2017 No Time To Lose doběhl čtvrtý. Podle sázkových kanceláří byl největším favoritem těsně před startem No Time To Lose s žokejem Ondřejem Velkem a kurzem 4:1.

Žokej Josef Bartoš po pádu z Theophilose opustil závodiště v sanitce. "Byl to krásný dostihový den, ale bohužel pro mě ne až do konce. Mám zlomenou pánev, čeká mě nejspíš operace. Zdravím všechny a příště to bude lepší," napsal trojnásobný vítěz pardubické Bartoš na sociální sítě. Natržené obočí měl po dostihu Faltejsek. "Kopl mě Theophilos, jak padal," vysvětlil.

Vítězný Talent, jehož k největšímu triumfu v kariéře dovedl teprve třiadvacetiletý Složil mladší, měl kurz 25:1. Velkou pardubickou zvládl v čase 9:12,79 minuty. Jen šestkrát v historii se běželo rychleji, rekord 8:56,01 drží Ribelino z roku 2015.

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou (6900 m, šestiletí a starší koně, dotace 3,000.000 Kč):

1. Talent (žokej Složil, trenérka Kabelková, stáj DS Kabelkovi), 2. Evžen (ž. Myška), 3. Mr Spex (ž. Kratochvíl), 4. No Time To Lose (ž. Velek), 5. Hegnus (ž. Matuský), 6. Star (ž. Brečka). Čas: 9:12,79. Výrok: boj 1 - 5 - 5 - 3/4 - 11.

Další dostihy:

I. Foudre d'Allier (ž. Kratochvíl) - Arlington - Dusigrosz,

II. Ztracenka (ž. Myška) - Nikeandnemesis - Alegoria,

III. Gatsby (ž. Faltejsek) - Giorgione - Čáryjape,

IV. Kornelia (Kocman) - Sexy Lord - Leo Fantastico,

V. Chelmsford (ž. Bartoš) - Dajuka - Chicname de Cotte,

VI. Aeneas (ž. Bartoš) - Zataro - Del Rey,

VII. Chrystal Cross (ž. Myška) - Lad In - Usockem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď