Křišťálový glóbus dostal film o afrických migrantech režiséra Arsenjeviče

foto V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu zvítězil koprodukční film Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenijeviče (na snímku). Za svůj příběh dvou afrických migrantů inspirovaný středověkou srbskou legendou 28. srpna 2021 převzal Křišťálový glóbus.

Karlovy Vary – V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu zvítězil koprodukční film Strahinja srbského režiséra Stefana Arsenjeviče. Za svůj příběh dvou afrických migrantů inspirovaný středověkou srbskou legendou dnes převzal Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky. Cenu mezinárodní kritiky získal snímek Zkouška.

Velká cena hlavní soutěže je spojena s odměnou 25.000 dolarů a patří rovným dílem režisérovi a producentovi filmu.

Film Strahinja vznikl v koprodukci Srbska, Francie, Lucemburska, Bulharska a Litvy. Humanisticky laděný snímek vypráví o muži jménem Strahinja a jeho ženě Ababuo, kteří opustili Ghanu s vidinou lepšího života v Evropě. Místo na jejím západě však skončili v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja začal budovat kariéru, Ababuo však takové štěstí nemá a jednoho dne zmizí. Film vypráví o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz může být ten nejbolestivější.

Za svůj herecký výkon v tomto filmu si dnes z Velkého sálu hotelu Thermal odnesl cenu také představitel jednoho ze dvou hlavních hrdinů Ibrahim Koma a Jelena Stankovićová dostala zvláštní uznání za kameru. Již odpoledne film získal v rámci nestatutárních cen také Cenu ekumenické poroty a Cenu Europa Cinemas Label za nejlepší evropský film v hlavní soutěži a v soutěži Na východ od Západu.

Zvláštní cenu poroty v hlavní soutěži získal český dokument Eriky Hníkové Každá minuta života. Cenu za režii si odnesl Dietrich Brüggemann za režii německého filmu Ne! Cenu za ženský herecký výkon dostala Éléonore Loiselleová za roli v kanadském filmu Boje. Porota hlavní soutěže udělila i tři zvláštní uznání, kromě kameramanky Stankovićové ještě chorvatskému filmu Sborovna a Vinette Robinsonové za herecký výkon v britském filmu Bod varu.

Cenu mezinárodní kritiky získal snímek Zkouška

Cenu mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI dnes na festivalu v Karlových Varech získal film Zkouška, na kterém se podílelo produkčně Německo, irácký Kurdistán a Katar. Drama zasazené do iráckého Kurdistánu zničeného válkou zkoumá v blízkovýchodní kinematografii opomíjené téma ženských práv. Dvě ceny nestatutárních porot festivalu si odnesl film Strahinja, ocenění získal i český dokument Jednotka intenzivního života.

Ekumenická porota, která od roku 1994 oceňuje filmy z hlavní soutěže, které se kromě umělecké zabývají i společenskými, etickými a duchovními otázkami, letos udělila dvě ceny. Hlavní cenu získal film Strahinja, který vznikl v koprodukci Srbska, Francie, Lucemburska, Bulharska a Litvy.

Strahinja v sobě spojuje motiv středověké srbské legendy o šlechtici hledajícím ztracenou ženu a současné téma migrace. Strahinja a jeho žena Ababuo, uprchlíci z Ghany, skončí v Srbsku, kam byli deportováni. Strahinja si začal budovat kariéru, Ababuo však nemá možnost realizace a její frustrace narůstá. Když jednoho dne zmizí, Strahinja se ji vydává hledat.

Federace filmových kritiků z Evropy a Středomoří FEDEORA, jejíž porota oceňuje nejlepší snímek v soutěži Na východ od Západu dala letos hlavní cenu filmu Otarova smrt v produkci Gruzie, Německa a Litvy. Zvláštní ocenění dostala debut české režisérky Adély Komrzý Jednotka intenzivního života.

Zvláštní ocenění porota udělila filmu chorvatskému filmu Sborovna. Cenu Europa Cinemas Label, kterou udělují provozovatelé kin ze sítě Europa Cinemas, letos získal film Strahinja.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď