Francouzské listy zmiňují rasistické chování fanoušků Sparty, připomněly Poulola

foto Úvodní utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů: AC Sparta Praha - AS Monako, 3. srpna 2021 v Praze. Fanoušci Sparty.

Paříž - Francouzské deníky zmiňují rasistické chování sparťanských fanoušků po prvním gólu fotbalistů Monaka v úterním zápase třetího předkola Ligy mistrů. Sportovní list L'Equipe připomněl i nedávný incident olomouckého defenzivního univerzála Florenta Poulola, po kterém disciplinární komise Ligové fotbalové asociace zahájila s pražskou Spartou řízení. Rozhodčí Michael Oliver podle deníku zareagoval podle regulí evropské fotbalové asociace UEFA.

V 37. minutě otevřel skóre Aurélien Tchouaméni. Autor gólu proběhl při oslavě kolem sparťanského "kotle", odkud na plochu přiletěly kelímky. Hráči Monaka včetně trenéra Nika Kovače si stěžovali u rozhodčího Olivera na rasistické chování diváků vůči střelci branky. Hlasatel domácí příznivce upozornil, že v případě opakování rasistických urážek hrozí ukončení zápasu. Po zhruba tříminutové pauze se pokračovalo ve hře.

"Monačtí hráči se vydali k trojici rozhodčích a stěžovali si na rasistické chování českých fanoušků. Od hrstky z nich jasně slyšeli opičí skřeky. (Útočník) Wissam Ben Yedder a několik jeho spoluhráčů vypadali, že jsou na protest připraveni opustit hřiště," napsal L'Equipe.

"Není to poprvé, kdy se fanoušci Sparty provinili rasistickým chováním," dodal list a odkázal na Poulola. Rasistickému chování části fanoušků vůči němu se odehrálo v prvním kole domácí soutěže. Čtyřiadvacetiletý rodák z Martiniku chtěl odejít ze hřiště, ale po podpoře od spoluhráčů nakonec zápas dokončil.

Deník Le Parisien připomněl Kovačova slova na tiskové konferenci po zápase, že Monako vyhrálo zápas a porazilo rasismus. Citoval i pravého beka francouzského týmu Rubena Aguliara. "Některé věci, které se dnes staly, byly zejména pro mladé hráče obtížné. Ukázali tu nejlepší odpověď, a to na hřišti. O poločase jsme si k tomu všichni řekli svoje, včetně kouče. Byli jsme jednotní." řekl.

"Zas se jednou o českém fotbalu mluví v souvislosti s rasismem," napsal list Le Figaro a připomněl údajnou rasistickou urážku Ondřeje Kúdely vůči záložníkovi glasgowského týmu Rangers Glenu Kamarovi v zápase Evropské ligy v minulé sezoně.

Po upozornění hlasatelem se podle deníku podobného chování fanoušci Sparty už nedopouštěli, stalo se tak však po závěrečném hvizdu. List zkritizoval i kapitána letenského týmu Bořka Dočkala, a to nejen za výkon v zápase. Le Figaro mu vyčetlo, že šel po zápase jako jediný sparťanský hráč ke "kotli". Tam Dočkal sice skutečně zamířil, snažil se ale na diváky apelovat, aby podobného chování nechali.

Sparta podlehla Monaku 0:2, na Tchouaméniho gól v druhém poločase navázal Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pondělí 25. října 2021

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď