Prskavec jel zlatou jízdu s radostí dítěte a velkým srdcem

foto Letní olympijské hry Tokio 2020, 30. července 2021. Vodní slalom, K1 muži, finále. Vítěz Jiří Prskavec z ČR.

Tokio - Kajakář Jiří Prskavec jel olympijskou jízdu tak, jak si předsevzal – s radostí dítěte a velkým srdcem. Přineslo mu to vysněnou zlatou medaili ve vodním slalomu, na kterou byl jako úřadující mistr světa i Evropy favoritem. S tíhou očekávání se pral, ale situaci ustál a v Tokiu byl jasný král.

Kajakáři závodili z vodních slalomářů poslední a čekání bylo pro Prskavce dlouhé. "Mně opravdu nebylo dobře poslední čtyři dny. Cítil jsem, že ten tlak byl obrovský. Včera (ve čtvrtek) jsem se pomocí nějakých dechových cvičení dokázal uklidnit dostatečně na to, abych se dobře vyspal, což jsem bral jako to nejdůležitější,“ popsal své rozpoložení.

Ráno hlásil, že přišel jeho den, a nemohl se dočkat, až se dostane do areálu. "Už jsem se hrozně těšil, až tady budu, až půjdu na tu vodu, až to tam půjdu předvést. To čekání pro mě bylo hrozně vysilující a těžké. Pak když jsem na té vodě, tak si myslím, že se dokážu dobře zklidnit a v té hlavě si to srovnat," vyprávěl.

Před startem už se opravdu dokázal uzavřít ve vlastní "bublině" a nic nevnímat. Převedl jenom to, co chtěl. "Včera (ve čtvrtek) jsem říkal, že doufám, že se mi povede jet s radostí dítěte a velkým srdcem. Myslím si, že přesně tohle se mi v tom finále povedlo. Protože to nebylo nijak zadržené, bylo to prostě tak, že jsem tam jel jako ten malý kluk, který hrozně rád jezdí na vodě," svěřil se.

Věděl, že Slovák Jakub Grigar jel čas začínající 94 sekundami. "Což jsem bral, že je hodně dobrý čas, a zbytek jsem nevěděl. Takže mi to vlastně vůbec nic neřeklo a věděl jsem, že musím jet sakra dobře," líčil osmadvacetiletý kajakář.

Startoval jako poslední, takže v cíli věděl, že zvítězil. Řval radostí na celý olympijský areál. "Tohle byla cílová rovinka těch olympijských her. Byla to ta chvíle, kdy to najedou všechno spadlo. Prodal jsem to, co jsem natrénoval, a myslím si, že to byla ta radost, že to všechno skončilo a má to hezký konec," uvedl.

Cestou na vyhlášení společně s dalšími medailisty dostával od japonských pořadatelů u instruktážní tabule pokyny, jak se má chovat. Celé to trvalo o dost déle než jeho vítězná jízda. "Já jsem vůbec neposlouchal. Mám tu výhodu, že jsem šel až poslední, nejdřív jsem viděl Kubu (Grigara) s Hannesem (Aignerem), pak až jsem šel já. Tak to už se člověk naučí, když to vidí," vyprávěl. Byl smířený s tím, že si musel medaili na krk pověsit sám, i s dalšími opatřeními. "Je to úděl téhle doby. Ale jestli si mám vybrat podstupovat tohle, nebo tady vůbec nebýt a sedět doma, tak tohle beru všema deseti," poznamenal.

Současná situace také poznamenala jeho pobyt v olympijské vesnici. Až do závodu se držel stranou. "Já se strašně bál, že bych ještě na poslední chvíli mohl být pozitivní, tak jsem byl radši zavřenej," vysvětlil. Na oslavy už do společných prostor zavítá. "Strašně se těším, že si ten dnešek a zítřek užiju a půjdu fandit i někomu jinému, pokud se mi tam povede protlačit," dodal.

Cesta od bezradného klučíka k šampionovi a možná ještě dál

Když Jiří Prskavec poprvé jako malý kluk usedl do kajaku, nevěděl, co dělat a připadal si naprosto bezradný. Pak se lodi nějakou dobu vyhýbal, ale zkusil to znovu a divokou vodu si zamiloval. Vypracoval se v nejlepšího světového kajakáře současnosti a dnes to potvrdil zlatou olympijskou medailí. Chce hledat i další výzvy. Za tři roky v Paříži budou mít kajakáři v olympijském programu i kontaktní závod v extrémním slalomu.

Večer před bojem o olympijské medaile si Prskavec pustil Pyšnou princeznu. "Je to jedna z mých nejoblíbenějších. Ta princezna tam říká: 'Já se to snad nikdy nenaučím'," přiblížil, čím je mu tradiční filmová pohádka blízká. Právě tato fráze mu totiž připomíná jeho kajakářské začátky. "Když jsem byl poprvé s mámou na vodě, tak to je jediná věta, která mi z ježdění utkvěla. Když jsem poprvé sedl na loď a furt jsem se točil, vůbec mi to nejelo rovně. A já jsem si tam vždycky sednul, chytnul si nohy a říkal jsem: 'Já se to snad nikdy nenaučím'," zahrál Prskavec utrápený výraz tehdy šestiletého klučíka.

Před životním závodem mu vzpomínky na začátky pomohly. "Tohle mi krásně připomnělo tyto chvíle, kdy jsem začínal. A když si to pak člověk dá všechno do kupy, tak najednou ví, že tady je proto, že ho to baví. A že i kdyby to nevyšlo, tak to bude pořád dělat dál se stejnou láskou," popsal přístup, který ho uklidnil.

Pro olympijské zlato si dojel s jedničkou pro vedoucího muže světového žebříčku na hrudi. "Rozhodně se těším, že si to číslo vezmu s sebou domů. Olympijská jednička a ještě mi ji dali modrou, já byl úplně nadšený," liboval si. Modrá je jeho oblíbená barva, tradičně má takovou i loď. Jednička ale zároveň znamená, že se na něj všichni domácí i zahraniční konkurenti budou zdola tlačit. "Tak samozřejmě, všichni mě chtějí dostat. Ale naštěstí na té vodě je to takové pěkné, že každý je tam sám za sebe, že jede sám a až v cíli víme, kdo nakonec byl nejrychlejší. Myslím, že atmosféra mezi námi kajakáři je skvělá a bude vždycky, i když mě budou chtít dostat a já se nebudu chtít nechat," přemítal.

Má dva světové a čtyři evropské tituly, dvakrát vyhrál celkové hodnocení Světového poháru, přesto před sebou stále vidí nové výzvy. Rozšíření olympijského programu ve vodním slalomu pro Paříž 2024 dává naději, že by příště mohl třeba získat zlatých medailí i více. "Takhle vysoko nemířím. Ale i ten kros pojedu teď na mistrovství světa. Uvidíme, jak mi to půjde," naznačil Prskavec. Extrémní slalom, dříve nazývaný jako kajakkros, získává zařazením na olympiádu na vážnosti. Zatím není jasné, zda v Paříži bude muset být jeden kajakář na obě disciplíny, nebo budou moci národní týmy nominovat na každý závod specialistu.

Tohle ale možná není jediná cesta, jak by Prskavec mohl rozšířit svůj záběr. "Možností je víc, ale primární disciplínou bude vždycky kajak. Je to královská disciplína a je nejtěžší," poznamenal. Ocenil ale výkony, jaké při olympijské premiéře své kategorie ve čtvrtek předvedly kanoistky. "Jejich finále tady bylo letos výkonnostně nesmírně vysoko na danou kategorii," dodal olympijský šampion.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď