Analytici: První data o HDP jsou spíše zklamáním, ekonomika ale poroste

foto Lidé nakupují v nákupním centru. Ilustrační foto.

Praha - Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zahájila růstový trend, ale výsledky jsou spíše zklamáním. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Rekordní meziroční růst byl dán především nízkou srovnávací základnou z loňského roku, přičemž ekonomové očekávali růst větší. Zároveň údaje podle nich naznačily, že většímu růstu zabránil vývoj v průmyslu omezeném kvůli problémům s dodávkami. Nicméně podle ekonomů lze čekat, že ekonomika poroste i v dalších čtvrtletích, i když ne již tak silným tempem.

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. K meziročnímu růstu se hrubý domácí produkt (HDP) tak vrátil po roce a čtvrt. Jeho výše překonala předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. Výsledek kladně ovlivnilo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Česká ekonomika druhým kvartálem odstartovala růstový trend. Předběžný odhad HDP sice přinesl mírné zklamání, s větší odchylkou skutečnosti od očekávání však s ohledem na bezprecedentní změny v ekonomice bylo nutné počítat," uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. "Předběžný výsledek českého HDP za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním," uvedl i analytik ČSOB Petr Dufek.

Upozornil, že meziroční růst sice může ohromit, avšak je třeba jej posuzovat v kontextu. "V meziročním srovnání sice česká ekonomika poskočila o 7,8 procenta, avšak jen díky velmi nízkému srovnávacímu základu z doby první vlny pandemie, kdy HDP propadl o téměř 11 procent," uvedl. Podle něj rozmach odložené spotřeby zatím nebyl nikterak silný, a to navzdory rozvolnění. Navíc na průmysl začaly doléhat problémy s logistikou. "A tak tento dosavadní lídr ekonomiky jede ve srovnání se začátkem na menší výkon," dodal Dufek.

"Předběžný údaj o HDP za druhé čtvrtletí tak ukázal, že problémy v dodavatelsko-odběratelských řetězcích jsou opravdu silnou brzdou průmyslově laděné české ekonomiky a že se české domácnosti zatím bezhlavě nevrhly do utrácení," uvedl i analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je výsledek za druhé čtvrtletí varováním, že výpadky či zpožďování v dodávkách potřebných komponent v průmyslu jsou faktorem, jenž může na oživení ekonomiky přinejmenším na přechodnou dobu výrazně dopadnout. Nicméně ekonomika podle něj má našlápnuto k solidnímu růstu i v dalších čtvrtletích.

"Růst ekonomiky by v druhé polovině roku mělo podpořit především další oživení domácí poptávky v čele s rostoucí spotřebou domácností a vyšší investiční aktivitou. Jejich pozitivní efekt však bude tlumen skutečností, že velká část spotřebního a investičního zboží je dovážena ze zahraničí. Největším rizikem růstu ekonomiky jsou přetrvávající problémy v oblasti průmyslové výroby spojené s nedostatkem výrobních vstupů," uvedl ekonom Komerční banky Martin Gürtler.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je neděle 17. října 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď