Část opozice spojuje hodnocení právního státu v ČR s premiérem Babišem

foto Premiér Andrej Babiš (na snímku z 7. dubna 2021).

Praha - Část opozice spojuje hodnocení stavu právního státu od Evropské komise s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové předseda vlády trvale porušuje základní zásady právního státu. Senátorka Miroslava Němcová (ODS) má dojem, že skutečným a neřešeným problémem České republiky je premiérův střet zájmů. Na ten poukázal též předseda Pirátů Ivan Bartoš. Poslanec ANO Jaroslav Bžoch považuje za důležité, že zpráva jako celek pro ČR vyznívá pozitivně. Na výtkách kolem střetu zájmů podle něj ČR dlouhodobě s komisí spolupracuje. Politici to uvedli na dotaz ČTK. Podle Babiše zpráva EK vyznívá pro Česko znovu celkově pozitivně.

Poslanec ANO Jaroslav Bžoch považuje za důležité, že zpráva jako celek pro ČR vyznívá pozitivně. Na výtkách kolem střetu zájmů podle něj ČR dlouhodobě s komisí spolupracuje. Předseda KSČM Vojtěch Filip výhrady komise nesdílí, měla by podle něj řešit spíše nárůst vlastní byrokratické struktury. Politici to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Z druhého ročního hodnocení stavu právního státu ve všech 27 zemích Evropské unie vyplývá, že Česko sice za poslední rok pokročilo v reformách soudnictví, stále však efektivně neřeší střety zájmů na nejvyšší vládní úrovni. Unijní exekutiva vidí nedostatky v zavádění vládní protikorupční strategie do praxe. Pluralita médií v zemi sice podle komise zůstává zaručena, médiím těžce zasaženým covidovou krizí se však nedostalo veřejné podpory a volbu členů Rady České televize provázejí politické tahanice.

EU může podle Pekarové Adamové k výsledkům zprávy přihlédnout při čerpání unijních peněz. "Nicméně velmi negativní důsledky na reputaci celé České republiky má zpráva ihned. Naši evropští partneři díky ní jasně zjišťují, že premiér Babiš trvale porušuje základní zásady právního státu, státní správu postupně privatizoval a na vlivné posty postupně dosadil loajální figurky," uvedla.

Také zhodnocení stavu médií je podle ní "dokonalým odrazem" Babišovy vlády. "Zmiňovaná veřejnoprávní média jsou pod největším tlakem od konce tisíciletí, což se Babišovi hodí nesmírně do karet, jelikož si jejich zpravodajství představuje jako svou hlásnou troubu," uvedla šéfka TOP 09.

Podle Němcové je problémem střet zájmů premiéra. "Značná část členů vlády a jimi řízení úředníci na ministerstvech pracují ve prospěch premiérova byznysu na úkor péče o záležitosti státu a občanů," poznamenala. Vládou a jejími spojenci, za které považuje KSČM a SPD, je podle ní systematicky podkopávána nezávislost veřejnoprávních médií, zejména České televize.

Auditoři Evropské komise letos dospěli k závěru, že české úřady neřeší systémový problém Babišova střetu zájmů. Premiér podle závěrů auditu stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony.

Podle Bartoše premiérův střet zájmů ohrožuje přísun 180 miliard korun z evropského fondu na postcovidovou obnovu. Kabinet se podle něj nemá k zavádění efektivních protikorupčních opatření. "Za Piráty jsme prosazovali ve Sněmovně prioritně projednání zákona o lobbingu, ochranu oznamovatelů i řešení střetu zájmů vrchních politiků, zasazujeme se také o odpolitizování státních zastupitelství. Nic z toho ale vláda nepodpořila, všechny tyto návrhy tak budeme chtít prosadit po volbách," poznamenal.

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan není překvapený, že komise vidí nedostatky v zavedení protikorupční strategie do praxe. "Máme tady premiéra, který je, i podle Bruselu, ve střetu zájmů a který zneužívá státní instituce pro své zájmy, a ten rozhodně nemá zájem, abychom zde zavedli přísná protikorupční opatření," napsal.

Filip naopak výhrady komise nesdílí. "Spíše by měla EK řešit nárůst vlastní byrokratické struktury, a tedy spotřebovávání peněz členských zemí sama pro sebe, místo toho, aby dělala něco pro občany členských států," uvedl. Pokud nezmění svou práci, bude narůstat počet zemí, které budou následovat Británii a opustí blok, míní.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že zpráva Evropské komise je pokusem o diktát Evropské unie. "SPD se důrazně ohrazuje proti tomu, aby nám z Bruselu říkali, jak máme žít v ČR," uvedl.

Místopředseda sněmovního zahraničního výboru a člen evropského výboru Bžoch ČTK napsal, že je důležité, že zpráva pro ČR vychází pozitivně. "Komise má některé výtky v oblasti střetu zájmů, ale i na tom ČR dlouhodobě spolupracuje s komisí, jak to ostatně uvedl i komisař (pro rozpočet a správu Johannes) Hahn," konstatoval.

Česko podle Bžocha postupuje dobře v reformách justice. Postěžoval si ale na to, že například zákon o lobbingu se ve Sněmovně nepodařilo předřadit. "Z volby členů Rady ČT se bohužel stalo politikum a opozice její volbu blokuje. Já ale osobně necítím, že by se u nás někdo snažil média jakkoliv ovládat," doplnil poslanec.

Podle kritiků jsou mezi finalisty volby do Rady ČT lidé, kteří představují ohrožení nezávislosti tohoto veřejnoprávního média.

Babiš: Zpráva EK o stavu právního státu pro ČR vyznívá znovu celkově pozitivně

Pro Českou republiku vyznívá hodnotící zpráva Evropské komise o stavu právního státu znovu celkově pozitivně, napsal ČTK premiér Babiš. Komise podle něj neshledává žádná systémová selhání. Zpráva zmiňuje některé přetrvávající nedostatky i konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze, nečiní však žádné nové závěry, poznamenal předseda vlády.

"Pro ČR vyznívá zpráva znovu celkově pozitivně, máme dobře fungující systém. Komise neshledává žádná systémová selhání a provedli jsme oproti minulému roku i některá zlepšení, například zvýšení efektivity soudního systému," sdělil Babiš.

Mezi zmíněnými nedostatky jsou podle premiéra stále ve Sněmovně neprojednané zákony o lobbingu a whistleblowingu. Zpráva také zmiňuje konkrétní auditní nález a riziko střetu zájmů ve vztahu ke specifické kauze.

"Nečiní však na tomto základě žádné nové závěry, pouze poukazuje na existenci daného nálezu. ČR se v této věci angažuje, trvá přitom na tom, že v dané věci se jedná o odlišné právní názory státní správy ČR a unijních orgánů, přičemž o správném výkladu může rozhodnout jen Soudní dvůr. Výroční zpráva proto v této věci nepřináší nic nového," dodal premiér.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve vyjádření pro ČTK uvedla, že zatím neměla možnost celou zprávu vidět. "Podle informací, které mám, si Česká republika vede v podstatě podobně jako loni," poznamenala.

Dobrou zprávou podle ní je, že komise Česko chválí za reformu soudnictví. "Kritika je za zatím (a toto slovo bych ráda podtrhla) nesplněné plány, které se ale snažíme s ohledem na současnou nelehkou situaci průběžně naplňovat. Ale některé návrhy zákonů (ochrana oznamovatelů, lobbing) jsou hotové a jde jen o to, aby prošly celým legislativním procesem," doplnila ministryně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď