Rozsáhlé záplavy si v Německu a Belgii vyžádaly už 170 životů

foto Zaplavená auta v německém Erftstadtu.

Berlín/Brusel/Amsterodam - Ničivé záplavy v západní Evropě si vyžádaly už nejméně 170 obětí. Nejvíce ztrát na životech hlásí západní část Německa, kde je aktuální bilance 143 mrtvých. V jihovýchodní Belgii kvůli povodním zemřelo 27 lidí. Velká voda způsobila velké škody také v Nizozemsku, Lucembursku či Švýcarsku, oběti na životech si zde ale nevyžádala. Vydatné deště dnes způsobily záplavy i na východě Německa a západě Rakouska.

V Německu je nejvíce postiženou spolkovou zemí Porýní-Falc, která hlásí 98 mrtvých. Prakticky všechny místní oběti jsou z okresu Ahrweiler a jeho bezprostředního okolí. Další zasažená spolková země Severní Porýní-Vestfálsko hlásí 45 mrtvých. Jsou mezi nimi i čtyři hasiči.

Ve všech zasažených oblastech panují obavy, že počet obětí na životech ještě vzroste. Záchranáři totiž stále neprohledali všechna místa a domy zasažené záplavovou vlnou. I po dvou dnech záchranných akcí se mnoho lidí pohřešuje. V některých oblastech navíc nefungují telefony. V údolí řeky Ahr je stále mnoho silnic nesjízdných.

Nápor vody nevydržela hráz na řece Rur, kvůli které se v noci na dnešek muselo evakuovat zhruba 700 lidí z města Wassenberg na německo-nizozemských hranicích. Protržení hrozí přes klesající stav vody také přehradě Steinbachtalsperre nedaleko Euskirchenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Oblasti postižené přírodní katastrofou dnes navštívil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Ve zdevastovaném městě Erftstadt, kde došlo k masivnímu sesuvu půdy, poděkoval "jménem všech Němců" těm, kdo se podílí na záchranných pracích. Prezident se také setkal v Erftstadtu s premiérem Severního Porýní-Vestfálska Arminem Laschetem. Ten záplavy označil za katastrofu století. V sobotu postiženou oblast navštíví německá kancléřka Angela Merkelová.

V Belgii dnes vzrostl počet obětí na 27. O 102 lidech nemají úřady žádné zprávy. Počasí v Belgii se nicméně zlepšilo a hladiny řek začínají opadávat. Do jedné z postižených oblastí se dnes vydali belgický premiér Alexander De Croo a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Záplavy postihly také jih Nizozemska. V obci Roermond by hladina řeky Mázy měla kulminovat v neděli ráno, ve městě Venlo v neděli večer. Ve Venlo a okolí v pátek úřady vyzvaly k evakuaci 10.000 lidí. Nizozemský premiér Mark Rutte při návštěvě v postižené provincii Limburg v pátek večer odpověděl kladně na otázku novinářů, zda vnímá nynější katastrofu v západní Evropě jako následek klimatických změn.

Vydatné deště způsobily záplavy na východě Německa a západě Rakouska

Přívalové deště dnes způsobily záplavy ve východní části Saska u hranic s Českem, v jihovýchodní části Bavorska a na západě Rakouska. Informovala o tom místní média.

V Saském Švýcarsku podle listu Sächsische Zeitung místy spadlo i více než sto litrů vody na metr čtvereční. Obzvlášť postižené jsou obce Neustadt, Sebnitz, Bad Schandau, Reinhardtsdorf-Schöna a Gohrisch u hranic s Českem. Úřady varovaly před "silnými záplavami".

V Bavorsku vydatné lijáky postihly především město Berchtesgaden a jeho okolí. Místní hasiči hlásí zaplavené ulice a sklepy. Několik domů museli evakuovat kvůli sesuvům svahů.

Jen několik kilometrů od Berchtesgadenu, na rakouské straně hranice, zaplavila voda historické centrum města Hallein, které leží jižně od Salcburku. "Situace je velmi napjatá až dramatická," uvedl policejní mluvčí. Protipovodňové zábrany postavili i v Salcburku podél řeky Salzach.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď