Meteorolog: Stopa po tornádu na jihu Moravy je 26 km dlouhá

foto Lidé odklízejí 25. června 2021 následky silné bouře, která se předchozího dne přehnala Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku.

Břeclav/Hodonín - Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl dnes ČTK Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic, dodal.

Čísla ohledně stopy po tornádu podle meteorologa vyplynuly z leteckého snímkování. "Šlo o pás 26 kilometrů dlouhý, 500 metrů široký. Začínal u východní okrajové části Břeclavi, dosahoval zhruba po Ratíškovice," uvedl Münster.

Dodal, že se s tímto jevem ještě nesetkal. Vysoké škody podle něj mohou způsobit už, třeba poryvy větru v silných bouřkách, které dokážou shodit střechy z domů. "Ale tohle, když už to bere i domy, to je opravdu katastrofický scénář," řekl meteorolog.

Nejpostiženější jsou obce Týnec, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice, Hodonín, Hrušky a Břeclav, také ve Valticích jsou škody prakticky na všech domech i památkách včetně zámku zapsaného na seznamu kulturního dědictví UNESCO. V nemocnicích ošetřili zatím přes 150 zraněných, pět lidí zemřelo. Bouře ničila domy, auta i stromy, poškodila také vinice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď