S extrémy se musí počítat, tvrdí k tornádu bioklimatolog z Brna

foto Na jihu Moravy se podle meteorologů 24. června 2021 s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Snímek je z Hodonínska.

Brno - Výskyt tornáda v Jihomoravském kraji byl sice ojedinělý jev, s extrémy je ale potřeba počítat, protože na jejich růst do budoucna upozorňují všechny scénáře vývoje klimatu. V tiskové zprávě to uvedl bioklimatolog z Mendelovy univerzity v Brně Zdeněk Žalud. Bouřky s krupobitím a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Poničily stovky domů, zemřelo dosud pět lidí.

Tornádo je podle Žaluda stejně jako současná vlna veder i sucho a povodně v minulých letech ojedinělým meteorologickým jevem. "Jen velmi těžko bychom mohli u těchto konkrétních událostí říci, že se jedná o přímý dopad změny klimatu. Co však můžeme tvrdit jednoznačně je, že právě rostoucí počet meteorologických extrémů a jejich zvyšující se intenzita je základním atributem měnícího se klimatu. Jednoduše, v atmosféře akumulovaná energie se společně s vyšším obsahem vodní páry bude zákonitě více projevovat. Na tento fakt upozorňují vědci již mnoho let,“ řekl Žalud.

Na růst extrémů v budoucnosti podle něj upozorňují pro střední Evropu prakticky všechny scénáře vývoje klimatu „Samozřejmě jsou mnohem více společností vnímány, neboť na rozdíl od změny průměrných hodnot meteorologických prvků, jako je například zvyšující se teplota, se extrémy z pohledu ekonomických škod, dopadů na krajinu či často i ohrožení obyvatel projevují mnohem razantněji,“ dodal Žalud.

Bouřky s kroupami a tornádem poničily stovky domů a škody půjdou odhadem do stovek milionů korun. Vyžádaly si zatím pět obětí a desítky zraněných.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď