V Lužicích zasáhly bouřky 120 domů, škody budou podle starosty stovky milionů

foto Poničený dům v Lužicích na Hodonínsku na snímku pořízeném 25. června 2021. Večer předešlého dne se nad Břeclavskem a Hodonínskem přehnala silná bouře. Velké škody jsou i v dalších obcích regionu.

Lužice (Hodonínsko) - V Lužicích na Hodonínsku zasáhly ve čtvrtek bouře asi třetinu obce a zničily asi 120 domů. Z toho zhruba do 20 bude nutné zbourat, řekl dnes ČTK starosta Tomáš Klásek. Podle něj se budou škody počítat ve stovkách milionů korun. Většina lidí našla azyl u rodiny, část ale využila útočiště, které obec zřídila ve sportovní hale.

Bouřky se přehnaly Hodonínskem a Břeclavskem ve čtvrtek večer. "U nás to odhadem zasáhlo asi 30 procent obce, je zasaženo nějakých 120 baráků. Část je soukromých, ale je tam i obecní majetek," řekl Klásek.

Podle něj domy z větší části prohlédl statik. "Jsou tam domy, které jsou určené k celkové demolici, těch bude počítám do 20. A jsou tam i domy, které jsou jen k částečné demolici, to je třeba můj případ," řekl starosta.

Podle něj většina lidí z poškozených domů našla zázemí u příbuzných a známých. "Kdo ale nevěděl, kudy kam, pro toho jsme uvolnili sportovní halu. Azyl tam našlo asi 25 lidí. Bude to ale na krátkou dobu, potom budeme řešit, co dál z hlediska měsíců, než se dají domy dohromady," dodal Klásek.

Bouřky na jižní Moravě nejvíce zasáhly obce Lužice, Moravská Nová Ves, Hrušky a Mikulčice. Ničily domy, auta i zeleň.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď