V postižených obcích se zvedla vlna solidarity, lidé si pomáhají navzájem

foto Žena se psem u poničeného domu v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku na snímku pořízeném 25. června 2021. Večer předešlého dne se nad Břeclavskem a Hodonínskem přehnala silná bouře. Velké škody jsou i v dalších obcích regionu.

Lužice (Hodonínsko) - Ničivá bouře v Jihomoravském kraji, která za sebou zanechala zničené domy, vzbudila v lidech solidaritu. Pomáhají jeden druhému odklízet následky tragédie, dávají občerstvení zasahujícím záchranářům. V Lužicích na Hodonínsku některé domy úplně přišly o střechu, zůstaly jen krovy. Stavební suť je všude v ulicích, kde jsou i polámané stromy. V korunách stromů visí plechy z utržených střech, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

Mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová ČTK řekla, že záchranáři zatím zaznamenali tři úmrtí, přes 60 zraněných a další se stále hlásí. Podle Bothové jsou na tom lidé psychicky špatně. Policie odhaduje, že škody po bouřích budou desítky až stovky milionů, v postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů.

Jednomu z obyvatel Lužic připadalo tornádo jako dunění tanků. Starší muž ČTK řekl, že se schoval do sklepa. Bouřka mu vzala střechu, rozbila okna i stěny. Dodal, že manželka a další obyvatelé domu se pohybovali ve spodní části, manželka byla zraněná. Nyní muž našel azyl u dcery v nedalekých Dubňanech. „Byl tady statik a říkal, že statika je dobrá. Nemám poškozené stropy,“ řekl.

V lidech se vzbudila solidarita, pomáhají si s následky. Odklízejí stavební suť, polámané stromy. Snaží se zajistit nestabilní střechy. Další lidé rozdávají nápoje a potraviny.

Bouřky s krupobitím a tornádem ve čtvrtek zpustošily úzký pás obcí mezi Břeclaví a Hodonínem. Zasáhly především Lužice, Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice a další obce. Z domů odletěly střechy, jsou poničené zdi, rozbitá jsou okna i auta.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 21. září 2021

Očekáváme v 3:00 10°C

Celá předpověď