Generál Pavel vyzval spojence k podpoře Česka proti Rusku

foto Ilustrační foto - Generál a bývalý předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel se zúčastnil 25. června 2020 v Praze sedmého ročníku konference nazvané Naše bezpečnost není samozřejmost. Konference byla zaměřená na bezpečnostní aspekty koronavirové krize a širší otázky obrany ČR a členství v NATO.

Praha - Spojenci z NATO by měli v duchu kolektivní bezpečnosti a vzájemné solidarity podniknout kroky na podporu České republiky. Vyzval je dnes k tomu v prohlášení bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Reagoval na vývoj kolem kauzy zapojení agentů ruské tajné služby do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích. Prohlášení ČTK poskytl jeho mediální zástupce Jan Osúch.

Pavel uvítal dnešní prohlášení Severoatlantické rady o podpoře Česka. "Během svého působení ve funkci předsedy Vojenského výboru NATO jsem na vlastní kůži zažil ušlechtilý princip 'jeden za všechny, všichni za jednoho', který tvoří základ kolektivní obrany naší aliance," uvedl.

Poznamenal, že v alianční funkci povzbuzoval solidaritu, hledání konsenzu a prosazování společných postojů. "Teď, když byl jeden ze členů aliance napaden, jak víme z důkazů, a je vystaven nepřátelskému tlaku, obracím se na spojence, aby samostatně i společně podnikli kroky v duchu kolektivní bezpečnosti a vzájemné solidarity," napsal Pavel v prohlášení.

Poznamenal, že jsme svědky "masivního navyšování přítomnosti ruských sil na hranicích Ukrajiny, souběžně s agresivním, nepřátelským a pokračujícím provokativním chováním Ruska". "Pevně věřím, že konkrétní akce spojenců v souladu s prohlášením Severoatlantické rady ukáže pevné odhodlání NATO udržovat mír a stabilitu v euroatlantickém prostoru," dodal.

Pavel zároveň a twitteru uvedl, že prohlášením chce podpořit žádost Česka o konkrétní společný postup při obraně jeho suverenity a jednoty aliance. "Věřím, že se k podpoře přidají i další nestátní autority, aby poselství z ČR bylo co nejsilnější," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pátek 25. června 2021

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď