Většina Čechů vidí Rusko jako hrozbu, vyplývá z průzkumu

foto Ilustrační foto - Zhruba padesát lidí se sešlo 19. dubna 2021 odpoledne před ruskou ambasádou v Praze na protestu proti působení Ruska vedeného prezidentem Vladimirem Putinem v ČR. Vyjadřovali se zejména k novým informacím o zapojení ruské tajné služby do explozí v muničním areálu Vrbětice. 

Praha - Jako bezpečnostní hrozbu vnímá Rusko většina Čechů, zjistil průzkum agentury Median pro Český rozhlas. S vyřazením Moskvy ze soutěže na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany podle něj souhlasí dvě třetiny obyvatel. Průzkum, jehož výsledky dnes zveřejnil server iROZHLAS.cz, provedl Median začátkem tohoto týdne, kdy se vztahy mezi oběma zeměmi výrazně zhoršily po oznámení, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli pravděpodobně zapojeni ruští agenti.

Míru obav z Ruska jako bezpečnostní hrozby pro ČR mohli respondenti vyjádřit na škále od jedné do deseti. Výsledkem byl průměrná hodnota 6,4.

Nejnižší stupeň, znamenající, že Rusko žádnou hrozbu nepředstavuje, volila desetina dotázaných. Naopak nejvyšší stupeň zvolilo jako odpověď 18 procent účastníků průzkumu. Celkově volilo hodnotu v horní polovině škály šest z deseti dotázaných.

Moskvu považují za bezpečnostní hrozbu především obyvatelé velkých měst. "Tam uvedlo 25 procent obyvatel, že Rusko pro ně představuje obrovskou hrozbu," uvedl ředitel agentury Median Přemysl Čech. Mezi voliči ODS to samé uvedlo 34 procent respondentů a mezi těmi, kdo v prezidentských volbách před třemi lety dali svůj hlas Jiřímu Drahošovi, to bylo 26 procent, dodal Čech.

Že Rusko bezpečnostní hrozbu nepředstavuje, se domnívají hlavně voliči KSČM. Asi pětina lidí, pro které Rusko není hrozbou, byla ve věkové skupině 60 let a více. Respondenti v této věkové skupině mají zároveň vůči Rusku nejvyhraněnější postoje jak ve vnímání země jako minimální, tak obrovské hrozby, zjistil Median.

V reakci na informace tajných služeb o pravděpodobném zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích vypovědělo Česko 18 ruských diplomatů. Vláda také vyřadila z připravovaného tendru na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany ruskou společnost Rosatom.

S vyřazením Rosatomu souhlasí podle zjištění Medianu 65 procent lidí. Nejčastěji to jsou lidé z velkých měst, s vysokoškolským vzděláním a voliči ODS a Pirátů. Proti vyřazení se vyslovilo 27 procent respondentů, přičemž nejvýraznější odpor sociologové zjistili mezi voliči KSČM, kde s vyřazením Rosatomu nesouhlasily více než tři čtvrtiny dotázaných.

Telefonický průzkum provedla agentura Median v pondělí 19. a úterý 20. dubna. Zapojilo se do něj 1037 respondentů starších 18 let.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 7:00 22°C

Celá předpověď