Sněmovní komise poděkovala BIS, Bělobrádek je přesvědčen o ruské akci

foto Ilustrační foto - Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka (na snímku z 21. října 2019).

Praha - Za explozí v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byla akce ruských tajných služeb, je po dnešním jednání sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) přesvědčen její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). ČTK sdělil, že komise vzala na vědomí informaci ředitele BIS Michala Koudelky a poděkovala důstojníkům kontrarozvědky za profesionální práci. Koudelka přišel členy komise informovat o vyšetřování zapojení ruských agentů do výbuchu.

Kvůli informacím o podílu ruské vojenské rozvědky GRU Česko o víkendu vyhostilo 18 osob z ruského velvyslanectví. Rusko označuje obvinění za absurdní a v odvetě musela českou ambasádu v Moskvě opustit dvacítka lidí. Česko další odvetné kroky zvažuje. Orgány činné v trestním řízení pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, řekl v pondělí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Exploze neměla nastat na území ČR.

Fakta jasně ukazují, že ruští agenti se před výbuchem ve vrbětickém areálu pohybovali, napsal ČTK Bělobrádek. "Osobně jsem přesvědčen, že to byla akce ruských služeb, která měla zničit vojenský materiál mimo naše území. To nic nemění na tom, že akce byla provedena v ČR a stála životy českých občanů a obrovskou katastrofu," dodal.

Bělobrádek později novinářům řekl, že BIS předložila velmi dobře zpracované materiály. "Je zcela evidentní, že se dva agenti ruských rozvědek pohybovali v areálu ministerstva obrany. Nebylo náhodou, že během několika hodin potom došlo k útoku," řekl. Fakt, že exploze neměla nastat na území Česka, podle něj na záležitosti nic nemění. "Že takto postupují tajné služby cizích států na našem území, je nepřijatelné," doplnil.

Členy komise dnes o zjištěních BIS přišel informovat Koudelka, zapojení GRU do výbuchu bylo jediným bodem programu mimořádného jednání. "Vzali jsme na vědomí informaci ředitele BIS a poděkovali jsme důstojníkům BIS za jejich profesionální práci," shrnul výsledek jednání komise Bělobrádek.

Kvůli záležitosti se dnes schází řada sněmovních orgánů, kromě komise pro kontrolu BIS bude jednat i komise pro kontrolu činnosti Úřadu pro zahraniční styky a informace. Věcí se v pondělí zabýval bezpečnostní výbor, dnes ji mají na programu také branný a zahraniční výbor. Pravděpodobné je, že poslanci téma otevřou i na plénu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 7:00 22°C

Celá předpověď