Na podporu ředitele waldorfské školy v Semilech demonstrovaly stovky lidí

foto Shromáždění za návrat dětí do školy bez podmínek se konalo 19. dubna 2021 v Semilech. Akci pořádá sdružení rodičů podporující bezpodmínečný návrat dětí do škol a Mgr. Ivana Semeckého v jeho funkci ředitele Základní a střední Waldorfské školy. Městská rada v Semilech má rozhodnout mimo jiné o odvolání ředitele tamní waldorfské školy Ivana Semeckého, který umožnil v rozporu s nařízením přístup do výuky i dětem, jejichž rodiče odmítli testování na koronavirus.

Semily - Několik stovek lidí demonstrovalo odpoledne v Semilech za návrat dětí do škol bez podmínek. Zároveň chtěli účastníci podpořit ředitele zdejší waldorfské školy Ivana Semeckého, o jehož odvolání dnes jedná vedení města. Semecký v minulém týdnu umožnil chodit do školy i dětem, jejichž rodiče odmítají testování. Jeho přístup rozdělil rodiče dětí i pedagogický sbor školy, s jeho postupem nesouhlasí rada školy.

Fotogalerie

"Myslím si, že jsem jednal správně a nevidím důvod ke svému odvolání, jsem připraven se bránit," řekl dnes ČTK Semecký, který byl vděčný za podporu, kterou mu lidé vyjádřili. Největším problémem mimořádného opatření a metodiky ministerstva školství je podle něj to, že sáhla na nejzákladnější práva. "Zakazuje dětem chodit do školy a popírá práva rodičů, aby rozhodovali o svých dětech," doplnil. Navíc podle něj mění školy v testovací centra a to také není v pořádku. Většina rodičů se ale testování nebrání, bez testů zůstává podle Semeckého necelá třetina školáků. "Z těch, kteří se testovali, nebyl jediný pozitivní, " dodal ředitel školy.

Testování dětí je jednou z podmínek, aby se minulé pondělí mohli do lavic vrátit děti prvního stupně základních škol, speciálních škol a nejvyšších ročníků škol mateřských. Do základních škol se dnes vrátila druhá skupina žáků prvního stupně v režimu rotační výuky, při které se třídy střídají ve výuce doma a ve škole. Podle krajského hygienika Vladimíra Valenty provedli minulý týden ve školách 32.742 testů u žáků a dalších 11.867 u pracovníků škol. Pozitivní test mělo 26 žáků a 21 pracovníků škol. Do karantény musela jedna třída včetně vyučující.

"My jsme provedli ve waldorfské škole opakovaný zdravotní dozor v průběhu minulého týdne v obou dnech, kdy tam mělo proběhnout testování. Zjistili jsme nedodržení mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Byl vypracován protokol, ke kterému má vedení školy možnost se vyjádřit, má k tomu zákonnou lhůtu 15 dní," řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje Valenta.

Semecký ČTK potvrdil, že protokol škola obdržela a právníci zpracovávají připomínky. Škola podle něj mezitím zajistila jiné testy, místo výtěru z nosu teď testují ze slin.

Pokojný protest na podporu ředitele a návratu dětí do škol svolala do parku v centru Semil iniciativa rodičů a dětí waldorfské školy, později na stejné místo registrovalo demonstraci také hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Kvůli pozdnímu ohlášení se jejich demonstrace konat nemohla. Přesto se příznivci hnutí na demonstraci objevili, organizátoři se od nich ale distancovali. "Distancujeme se od jakýchkoliv aktivit politického charakteru a a od jakýchkoliv excesů a extremistických skupin. Pokojné shromáždění se konalo výlučně za účelem vyjádření ústavně garantovaných práv rodičů dle Úmluvy o právech dítěte, Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod a vyjádření podpory Ivanu Semeckému," řekla ČTK za rodiče Jiřina Lenová.

Na podporu ředitele vznikla minulý týden i petice, tu elektronickou podepsalo už přes 11.280 lidí, další tisícovku podpisů se podle petičního výboru podařilo posbírat pod její listinnou podobu přímo v Semilech.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď