Babiš: S Plagou v něčem nesouhlasím, ale nechtěl jsem ho odvolat

foto Ilustrační foto - Ministr školství Robert Plaga.

Praha - Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dnes potvrdil, že s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) v některých krocích nesouhlasí, uvedl ale současně, že ho nechtěl odvolat. O odvolání ministra v úterý spekulovala média, Plagy se poté zastali rektoři i další zástupci vysokých škol a řada neziskových a profesních organizací ve školství. Ocenili ho jako dobrého ministra a upozornili, že jeho výměna by v současné krizi byla nezodpovědná.

"Je pravda, že máme na některé věci jiné názory. A nejsem sám. Chápu, že má za prioritu vzdělávání našich dětí," uvedl Babiš a připomněl úterní spor s Plagou o to, zda mají do mateřských škol v prvním rozvolnění nastoupit všechny děti, nebo pouze předškoláci. Premiér dodal, že komunikuje i s dalšími zainteresovanými stranami ve školství, třeba s matkami, které potřebují být v zaměstnání. "Spekulace se nenaplnily, protože to tak nebylo," řekl Babiš při tiskové konferenci na ministerstvu zdravotnictví, kam uvedl nového ministra Petra Arenbergera.

CNN Prima News a server iDNES.cz v úterý informovaly o tom, že premiér dnes zřejmě odvolá Plagu a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

Premiér o Velikonocích kritizoval plány ministerstva školství na návrat dětí do škol. Českému rozhlasu - Radiožurnálu řekl, že nechápe, proč se do škol a školek má vrátit jen část dětí. Ministerstvo školství ve spolupráci s epidemiology a školskými asociacemi připravilo plán, podle kterého se od 12. dubna do škol vrátí děti z prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Na prvním stupni ZŠ bude takzvaná rotační výuka, kdy se děti budou střídavě učit na dálku a ve škole. Všechny školy, s výjimkou škol určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku kvůli pandemii zavřené od 1. března. Plagův postup v úterý schválila vláda. Už dřív se Babiš s Plagou neshodl na podobě maturit. Premiér v souvislosti s epidemií prosazoval možnost úřední maturity pro všechny, ministr ovšem rozhodl o zjednodušení zkoušek.

Za Plagu se v uplynulých dnech postavila řada školských organizací. Proti jeho kritice ze strany premiéra se už o víkendu ohradila konzultační skupina ministerstva školství, která poukázala na to, že plán návratu dětí projednala mimo jiné vládní rada pro zdravotní rizika, které se Babiš osobně zúčastnil. Členy konzultační skupiny jsou mimo jiné předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček nebo předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák. V úterý vyjádřily Plagovi podporu Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, Asociace výzkumných univerzit a neziskové organizace jako Česká rada dětí a mládeže, EDUin, Učitel naživo nebo Otevřeno. Dnes se k nim přidal spolek Učitelská platforma či Asociace ředitelů základních škol.

Plagy se dnes zastala také skupina zákonodárců z opozičních stran. V dopise adresovaném premiérovi uvedli, že pro případné odvolání Plagy nenacházejí žádné relevantní důvody. Podle nich se ministr dlouhodobě snaží o rychlý návrat žáků do škol, ale nemá na starosti protiepidemická opatření navrhovaná ministerstvem zdravotnictví a schvalovaná celou vládou, za jejíž kroky nese odpovědnost premiér. Dopis podepsali senátoři Jiří Drahoš (za STAN), Jiří Růžička (za STAN a TOP 09), předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček a poslanci Vít Rakušan, Petr Gazdík (oba STAN) a Marek Výborný (KDU-ČSL).

Naopak pro odvolání Plagy se v uplynulých dnech vyjádřil spolek Pedagogická komora, jehož členy mohou být podle stanov současní i bývalí pedagogové z různých úrovní škol. Spolek má podle svého webu 2900 členů a facebookovou skupinu s asi 10.000 diskutujícími. K podpoře ministra se nepřipojily ani školské odbory, které mají výhrady ke způsobu, jak vede dialog se zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů ve školství. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka ministr komunikuje jen s úzkým kruhem organizací, které souhlasí s jeho názory, řekl dnes v pořadu Benešovský Impuls. Školským odborům podle něj vadí například to, že se děti nebudou moci po návratu do lavic testovat samy doma, ale budou to dělat ve školách. Podle Dobšíka to pro pedagogy bude komplikace. Dodal ale, že nemá pověření vyjádřit se k tomu, zda by byl pro ministrovo odvolání. Školské odbory mají členů kolem 20.000.

Spolek Učitelská platforma sdružuje asi 900 pedagogů a má facebookovou skupinu s 16.400 členy. Asociace ředitelů základních škol má 280 členů. Učitelů v ČR je podle ministerstva školství kolem 170.000.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď