Rozvolňovat opatření je podle Arenbergera potřeba obezřetně

foto Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (vlevo) 7. dubna 2021 v Praze předává funkci novému šéfovi resortu Petru Arenbergerovi.

Praha - Opatření proti šíření covidu-19 je podle nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera potřeba rozvolňovat obezřetně, aby se nezvrátil současný příznivý trend. Novinářům po svém jmenování do funkce oznámil, že chce prosazovat větší dostupnost léků na bázi monoklonálních protilátek a zajistit co největší počet schválených vakcín. Prezident Miloš Zeman ráno odvolal ministra Jana Blatného, kterého kritizoval, a před polednem jmenoval Arenbergera jeho nástupcem.

"O mém jmenování ministrem zdravotnictví se hovořilo v podstatě od loňského podzimu, kdy docházelo k různým výměnám ministrů. Hodně se o tom mluvilo v posledním měsíci," řekl Arenberger. Tehdy mluvil o tom, že žádnou nabídku nedostal, ale je připraven pomoci, kdyby přišla. Dnes zdůraznil zásadní roli novinářů. Bude usilovat o to, aby ministerstvo pod jeho vedením bylo první, které bude informovat o novinkách. "Nejen v pandemii, ale i v medicíně," dodal.

Arenberger chce do ČR dostat hlavně registrované vakcíny. O ruskou očkovací látku Sputnik V a jiné neschválené preparáty by se stát mohl zajímat při klinickém zkoušení postupem respektovaným úřady Evropské unie, prohlásil po uvedení do úřadu.

Video: Novým ministrem zdravotnictví se stal lékař Arenberger
07.04.2021, 13:18, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Další opatření se podle nového ministra budou řídit podle pandemického zákona, nouzový stav nebude potřeba prodlužovat. Dál pracovat bude i na náhradě za protiepidemický systém PES. "Určitě potřebujeme mít nějaký materiál, který nám řekne aspoň rámcově dál dopředu, jakým způsobem pokračovat a za jakých podmínek. Jestli se to bude jmenovat pes, kočka nebo zajíc, není úplně rozhodující," řekl.

"To, že se začíná zmírňovat ten přísný režim, neznamená, že nás virus opustil, ale jen to, že jsme byli dosud opatrní," uvedl. Apeloval na to, aby lidé sami přemýšleli o tom, jestli je potřeba se sdružovat, kdy je třeba nosit respirátor a jestli sami dál nepokračovat v částečném lockdownu, i když ho nikdo nenařizuje.

Doporučoval také čerstvě nakaženým z rizikových skupin, aby se zajímali u svého praktického lékaře o monoklonální protilátky. "Pokud přijdete včas - a ten čas tam opravdu hraje roli - ještě, když je vám dobře, tak vám ta protilátka může zachránit život," dodal.

O personálních změnách na ministerstvu neuvažuje, řekl. Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci po ministrově uvedení do úřadu uvedl, že někteří úředníci, co odešli loni na podzim spolu s tehdejším ministrem Adamem Vojtěchem (ANO), ještě nebyli nahrazeni.

"Měl jsem problém s jedním spolupracovníkem bývalého ministra," řekl také premiér Babiš. Podle něj v lednu a v únoru deklaroval promořování populace a nesouhlasil s nákupem léků s monoklonálními protilátkami. Blatný svým politickým náměstkem loni v listopadu jmenoval Vladimíra Černého, který vedl národní dispečink intenzivní péče. Na ministerstvu působil i za vedení Romana Prymuly a Adama Vojtěcha.

Na dotaz ČTK, jestli plánuje ve své funkci skončit, Černý neodpověděl. Za Blatného pětiměsíčního působení byla jmenována na konci ledna také další politická náměstkyně Pavla Seilerová. Nahradila Alenu Šteflovou, která musela skončit kvůli svému přednostnímu očkování ve Státním zdravotním ústavu začátkem roku. "To, že skončí nouzový stav, neznamená, že začíná karneval," dodal.

Novináři se nového ministra dotazovali také na jeho členství v KSČ, které potvrdil. Podle dokumentů, které se dnes objevily na sociálních sítích, byl v září 1989 zmíněn v materiálech komunistické Státní bezpečnosti se zkratkou KST a krycím jménem "Kůže". Historik Petr Blažek na facebooku vysvětlil, že zkratka KST znamená kandidát tajné spolupráce. "Zdůrazňuji proto, že dotyčný nemusel s tajnou policií reálně vůbec spolupracovat," uvedl. Ministr dodal, že má čisté lustrační osvědčení.

Od září 2019 vede Arenberger Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Předtím byl 17 let náměstkem jejího ředitele. "Nehodlám být až do smrti politikem," řekl. Počítá s tím, že se do vedení nemocnice vrátí. Podobně se vracel do čela FN Motol její ředitel a ministr za ČSSD Miloslav Ludvík.

Zmínil také potřebu postupně obnovovat plánovanou péči v nemocnicích, kterou ministerstvo v pondělí umožnilo změnou mimořádného opatření. Zaměřit se chce také na prevenci rakoviny nebo zdravotní gramotnost. "Musíme dál uvažovat také o financování zdravotnictví, a to nejen z Fondů obnovy nebo fondu React, ale přemýšlet i o dalších možnostech financování takzvaným vícezdrojový způsobem, čili nejen ze zdravotního pojištění," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 27. července 2021

Očekáváme v 3:00 18°C

Celá předpověď