Farmářské trhy, obchody s dětským zbožím či zoo otevřou od 12. dubna

foto Ilustrační foto - Prodavačka zeleniny v ochranné roušce proti šíření koronaviru na farmářských trzích na Tylově náměstí v Praze na snímku z 27. října 2020.

Praha - Obchody s dětským oblečením a obuví, papírnictví, čistírny, prádelny, zámečnictví či farmářské trhy se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou moci znovu otevřít od 12. dubna. Obchody a služby budou moci fungovat do 22:00, nyní mohou mít otevřeno nejvýše do 21:00. Schválila to dnes vláda, řekl Havlíček na tiskové konferenci po jejím dnešním jednáním.

Kvůli návratu dětí do škol kabinet podle Havlíčka uvolní od následujícího pondělí provoz prodejen s dětským oblečením a obuví a papírnictví. Dále budou moci fungovat prodejny pietního zboží, čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje. Umožněn bude provoz služeb pro projektovou činnost, psychologické poradenství a diagnostika, uvedl dále Havlíček.

Konat se budou smět také farmářské trhy. Mezi stánky budou muset být alespoň dvoumetrové odstupy, na ploše tržiště by měl platit limit 15 metrů čtverečních plochy na jednu osobu, řekl Havlíček. Prodejci nebudou smět nabízet občerstvení k přímé konzumaci, na tržištích tak nebudou smět být místa k sezení.

Změna opatření neznamená podle Havlíčka o žádné plošné rozvolnění, vláda jen reflektuje aktuální stav, kdy se část dětí bude moci vrátit do škol, s dalšími drobnými výjimkami. S dalším uvolněním bude kabinet podle něj tentokrát velmi obezřetný. "V nejbližších dnech ukážeme ten další rozvolňovací řád a hlavně parametry, za kterých budeme případně obchody nebo služby, ale i kulturu nebo sport spouštět. Platí ale to, že prioritu mají školy," řekl.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Následně od 19. ledna umožnil provoz prodejcům dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží. Rozhodnutí vládní představitelé i tehdy zdůvodnili tím, že po zboží z těchto obchodů vzrostla po Novém roce poptávka. Do škol se v tu dobu vrátily děti z prvních a druhých tříd základních škol. Kvůli zhoršující se epidemické situaci ale od 1. března vláda prodejcům dětského zboží výjimku ze zákazu prodeje zrušila.

Zoo a botanické zahrady budou smět otevřít venkovní prostory od pondělí

Zoologické a botanické zahrady budou moci podle Havlíčka obnovit od 12. dubna provoz ve venkovních prostorech. Naplnit budou smět maximálně 20 procent kapacity. Schválila to dnes vláda, napsal Havlíček ČTK. Vedení botanické zahrady v pražské Troji záměr přivítalo, zoo se zatím nechce vyjadřovat.

Zoologické a botanické zahrady jsou z rozhodnutí vlády v rámci protiepidemických opatření uzavřeny od 18. prosince. Na jaře nesměly fungovat od 13. března do 27. dubna a kvůli druhé vlně epidemie znovu od 9. října do 2. prosince. Provoz byl už dříve v rámci protiepidemických opatření limitován maximálním počtem návštěvníků nebo zákazem vstupu do pavilonů.

"Pokud to bude možné, jsme připraveni v příštím týdnu naši zahradu pro veřejnost otevřít, a to v souladu s platnými nařízeními a tak, abychom plně zajistili bezpečnost návštěvníku. Návštěvnost v areálu venkovních expozic zahrady budeme monitorovat a v případě potřeby regulovat," uvedl ředitel botanické zahrady v Praze-Troji Bohumil Černý.

Ředitel zoologické zahrady v Troji Miroslav Bobek nechtěl situaci zatím komentovat. "Nerad bych se vyjadřoval, když k tomu ještě není usnesení," řekl ČTK.

Kvůli epidemii koronaviru zoologické zahrady hlásí velké ztráty. Například propad příjmů Zoo Praha přesahuje 100 milionů korun, uvedl v březnu Bobek. Zlínská zoologická zahrada v polovině března ohlásila, že má peníze na fungování do konce dubna.

V České republice je podle ministerstva životního prostředí 29 zoologických zahrad s licencí, členem Unie českých a slovenských zoologických zahrad je 16 z nich. Zároveň v tuzemsku existuje asi 54 botanických zahrad. Většina z nich je sdružena v Unii botanických zahrad.

Svaz obchodu vítá rozhodnutí vlády otevřít prodejny s dětskými oděvy

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) vítá dnešní rozhodnutí vlády otevřít od pondělí 12. dubna prodejny s dětským oblečením a papírnictví. Nedávalo by smysl otevřít školy a neumožnit, aby se na to děti připravily. Na dotaz ČTK to dnes uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.

Obnovit provoz budou moci kromě prodejců dětských oděvů a obuvi a papírenského zboží i obchody s pietním zbožím, farmářská tržiště, dále čistírny, prádelny, zámečnictví, provozovny oprav zařízení pro domácnosti nebo prodej náhradních dílů pro auta a stroje, uvedl dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Jsem velmi rád, že vláda vyslyšela naše návrhy a začala respektovat realitu běžného života," řekl Prouza. Ocenil, že kabinet přijal rozhodnutí s předstihem a prodejci budou mít dost času na přípravu jako doplnění zboží a naplánování směn. Zároveň upozornil, že obchody byly vždy bezpečným místem a nestaly se zdrojem nákazy. Obchodníci podle SOCR od začátku pandemie do bezpečnostních a hygienických opatření investovali přes sedm miliard korun.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď