Kellnerova smrt nemusí podle analytiků ukončit rozvoj PPF

foto Investiční společnost PPF vyvěsila na svém sídle v pražských Dejvicích 29. března 2021 černou vlajku k uctění památky miliardáře a podnikatele Petra Kellnera, který zemřel 27. března při nehodě vrtulníku na Aljašce.

Praha - Náhlé úmrtí Petra Kellnera nemusí pro skupinu PPF znamenat ztrátu pozic ani jejího strategického rozvoje. Její procesy fungování jsou zaběhnuté, shodli se analytici, které oslovila ČTK. Počáteční pokles akcií některých firem na burze byl podle nich dán jen zbrklou reakcí na nejistotu, nikoli věcným ohodnocením reálné situace.

"PPF má dostatečně zvládnuté a zaběhnuté procesy, aby loď mohla pokračovat dál. Sice bez kapitána, ale v zásadě v jeho duchu," řekl analytik Natlandu Petr Bartoň. Zkušenosti podle něj ukazují, že osobně závislé na zakladateli jsou spíše mnohem menší firmy. "PPF je investiční skupinou, nikoli osobním impériem. Jakkoli to byl on, kdo udával strategii, ta se nemusí nutně měnit. Jenom nelze vyloučit, že bude muset v krátkém období překonat nejistotu světových trhů," dodal.

Skupina se může dále úspěšně rozvíjet, uvedl ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Úmrtí zakladatele, který PPF s určitou vizí rozvíjel prakticky od samého počátku, je ale podle něj nepochybně největší výzvou, které skupina ve své třicetileté historii čelí. Přirovnává ji ke stavu, v němž se ocitla společnost Apple po úmrtí spoluzakladatele Steva Jobse. "Stejně tak i ve skupině PPF jsou lidé, kteří mají potenciál zajistit kontinuitu a její další rozvoj," poznamenal Kovanda.

Analytik Capitalinked.com Radim Dohnal si nedokáže představit, že by na tuto situaci nebyl Kellner a lidi z vedení PPF připraveni. Očekává, že se v příštích týdnech každého konkrétního projektu chopí předem určený manažer. "Po ujasnění uvidíme, zda strategické směřování skupiny bude určovat někdo zevnitř skupiny, nebo spíše někdo z blízkých pozůstalých," podotkl.

Nejbohatší Čech Kellner zemřel v sobotu při nehodě vrtulníku v aljašských horách. Informaci zahraničních médií o tragickém úmrtí šestapadesátiletého podnikatele ČTK potvrdila mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Důvody nehody, při níž zahynulo pět lidí, jsou předmětem vyšetřování.

Investiční skupina PPF investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Kromě České republiky PPF působí ve 24 dalších zemích na třech kontinentech - v Evropě, Asii a Severní Americe.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je středa 27. října 2021

Očekáváme v 21:00 7°C

Celá předpověď