Politici zmiňují Kellnerovy úspěchy i jeho příspěvek společnosti

foto Petr Kellner na snímku z 23. srpna 2020.

Praha - Na nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který v sobotu zahynul při leteckém neštěstí na Aljašce, vzpomínají politici v souvislosti s jeho podnikatelskými úspěchy, ale i kroky, kterými pomohl české společnosti, a společenskou odpovědností. Jeho úmrtí lituje prezident Miloš Zeman. "Prezident republiky si velice vážil Petra Kellnera pro jeho podnikatelské úspěchy a nesmírně lituje jeho tragické smrti," uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Upřímnou soustrast vyjádřil i premiér Andrej Babiš (ANO) či šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Vicepremiér a předseda sociálních demokratů Jan Hamáček připomenul pomoc Kellnerovy podnikatelské skupiny při zvládání epidemie koronaviru loni na jaře. Podle vyjádření exprezidenta Václava Klause v osobě Kellnera odešel nejvýraznější symbol úspěchu českého kapitalismu po roce 1989.

"Jeho životní příběh byl příkladem využité šance, kterou schopným mladým lidem nabídla ekonomická transformace a privatizace na počátku 90. let," uvedl Klaus v prohlášení, které zaslala jeho kancelář ČTK. Svůj počáteční privatizační úspěch dokázal podle Klause Kellner rozvinout do rozměru, který daleko přesáhl hranice země.

"Vybudoval silnou finanční skupinu investující do mnoha oborů a zaměstnávající stovky tisíc lidí v řadě zemí světa. Jeho výjimečné postavení mezi podnikateli nejen v mnoha zemích světa, ale v celém našem regionu, bylo výsledkem jeho tvrdé práce a mimořádného podnikatelského talentu," uvedl exprezident. Kellner byl podle něj příkladem, i pokud jde o společenskou odpovědnost a podporu společensky prospěšných aktivit. "Neskrýval své politické názory a vyjadřoval své obavy o směřování naší společnosti," uvedl s poděkováním za podporu, kterou zesnulý miliardář věnoval vzniku a činnosti exprezidentovu Institutu Václava Klause.

"Petr Kellner patřil k těm, o nichž můžeme říci, že se zasloužili o naši zemi. Přejeme skupině PPF a jeho spolupracovníkům, aby dokázali jeho zcela mimořádné dílo úspěšně dále rozvíjet. Pozůstalým pak náleží naše upřímná soustrast," dodal Klaus.

"Před rokem byl jedním z prvních podnikatelů, který pomáhal Česku v těžké situaci na začátku pandemie. Čest jeho památce, upřímnou soustrast všem jeho blízkým," připomenul Hamáček loňskou pomoc skupiny PPF při nákupu ochranných pomůcek proti koronaviru. Později Hamáček doplnil, že Kellner takovou pomoc pokládal za svou povinnost.

Ředitel olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Marián Hajdúch na sociálních sítích zmínil Kellnerovy investice do biomedicíny."Byl mimo jiné jedním z prvních investorů do biomedicíny a biotechnologií v Česku. Založil společnost Sotio, stimuloval zájem řady dalších investorů o výsledky akademického výzkumu, čímž se zasloužil o rozvoj tohoto perspektivního odvětví," uvedl.

"Neuvěřitelná tragédie. Je mi to moc líto. Upřímnou soustrast celé rodině Petra Kellnera," uvedl na twitteru Babiš. Předseda občanských demokratů Petr Fiala uvedl, že Kellner byl mimořádně úspěšný podnikatel, který svým působením a svými aktivitami vždy zůstával spojen s Českou republikou. Podle Vystrčila zesnulý miliardář "inspiroval a bude inspirovat a jako většina opravdu úspěšných vzbuzoval obdiv i pochybnosti".

Další občanský demokrat Jan Skopeček poznamenal, že nelze budovat kapitalismus bez úspěšných podnikatelských osobností. "Petr Kellner obstál v globálním měřítku. Podobné osobnosti potřebuje naše země jako sůl. Jeho odchod je tak ztrátou pro celou zemi. Snad bude jeho odkaz a úspěch inspirovat další," uvedl na sociálních sítích.

Jako obrovskou ztrátu okomentovaly úmrtí Petra Kellnera špičky českého byznysu

Jako obrovskou ztrátu okomentovaly náhlé víkendové úmrtí Kellnera špičky českého byznysu. Připomínají nejen jeho ekonomické úspěchy, ale i příjemné vystupování při osobním jednání. Vyplývá to z jejich odpovědí na dotazy ČTK a twitterových příspěvků. Někteří z nich se k události z úcty k rodině nechtěli vyjadřovat.

Spolumajitel EPH a podle médií i partner Kellnerovy dcery Daniel Křetínský událost nekomentoval. "Jsme hluboce zarmouceni zprávou o úmrtí Petra Kellnera, který patřil mezi nejbližší obchodní partnery naší skupiny a byl i spoluzakladatel a do roku 2014 akcionářem EPH. Vyjadřujeme upřímnou soustrast rodině a jeho nejbližším," reagovala EPH.

"Je to tragédie, při které mi odešel jeden z nejlepších přátel a dlouholetý obchodní partner. V téhle chvíli k tomu neumím říct nic jiného, než že je mi to hrozně líto a že jsem v myšlenkách s Petrovou rodinou,“ uvedl spolumajitel PPF Jiří Šmejc pro Seznam Zprávy.

Úmrtí Petra Kellnera nesmírně lituje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Kellner byl podle něj mimořádně úspěšným podnikatelem a investorem nejen v ČR, ale v celé střední Evropě. "Patřil mezi ty, kteří v 90. letech minulého století šli cestou kuponové privatizace, ale na rozdíl od mnoha jiných, kterým se podnikání rozplynulo pod rukama, byl téměř vždy úspěšný. Do čeho investoval a co řídil, to dovedl dále rozvíjet. Uvědomoval si, že peníze a kontrola majetku znamená i velkou odpovědnost - za další rozvoj i za lidi. Byl velmi pracovitý a vždy znalý věci, o které mluvil. Uměl se rozhodovat, někdy dost razantně, a měl skvělou intuici. Měl všechno, co pro úspěch měl mít. V osobním kontaktu byl klidný a příjemný," poznamenal.

Podle ředitele České spořitelny Tomáše Salomona odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v novodobé podnikatelské i společenské historii. "Bude tu obrovsky chybět," dodal. Upřímnou soustrast poslal prostřednictvím twitteru rodině, přátelům i kolegům ředitel ČSOB John Hollows. "Petr bude nepochybně hrozně chybět," podotkl.

"Dnes jsem se musel omluvit z porady vedení na zoomu. Měl jsem slzy v očích," popsal majitel portálu Seznam.cz Ivo Lukačovič. "S úctou k rodině a památce Petra Kellnera nebudeme tuto osobní tragickou událost komentovat," uvedl podnikatel Zdeněk Bakala. Podobně se vyjádřil i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Kellner se narodil 20. května 1964 v České Lípě, mládí prožil v Liberci. Podle dostupných informací byl podruhé ženatý a měl čtyři děti. Nejznámějším z jeho potomků je Anna Kellnerová, úspěšná závodnice v parkurovém skákání. Jejím partnerem je podle médií další český miliardář Křetínský, kterého Forbes řadí na třetí místo žebříčku. Kellner se na veřejnosti příliš neukazoval a s médii komunikoval jen zřídka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je čtvrtek 23. září 2021

Očekáváme v 11:00 17°C

Celá předpověď