Zemřela první dáma českého šansonu Hana Hegerová

foto Zpěvačka a šansoniérka Hana Hegerová na snímku z 28. března 2012.

Praha - Ve věku 89 let dnes zemřela v pražské Nemocnici Na Homolce šansoniérka Hana Hegerová. Zprávu serveru Blesk.cz potvrdil ČTK její přítel, vydavatel Tomáš Padevět. Zpěvačka byla v poslední době vzhledem k problémům po zlomenině krčku v péči lékařů. Hegerová, vlastním jménem Carmen Farkašová-Čelková, byla považována za první dámu československého šansonu.

"Ani si nepamatuju, že by existovala nějaká druhá dáma československého šansonu. Protože pro mě československý šanson byla vždy jen a pouze Hana Hegerová. A to už od dob jejího angažmá na začátku 60. let v divadle Semafor přes ty slavné šansony, které pro ni textoval Pavel Kopta, až po kongeniální spolupráci s dvojicí Petr Hapka a Michal Horáček," řekl ČTK hudební publicista Miloš Skalka.

Za album Potměšilý host dostala Hegerová v roce 1992 od Supraphonu platinovou desku. O čtyři roky později ji Akademie populární hudby zapsala do Síně slávy. V roce 2002 obdržela od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy. V roce 2010 natočila a vydala kritiky ceněné album Mlýnské kolo v srdci mém.

Další nahrávky Hegerové vyšly díky hudebnímu vydavateli Padevětovi, který se zpěvačkou také sepisoval její autobiografii. Podle vzájemné dohody má vyjít až po její smrti.

Hegerová pocházela ze Slovenska. Kariéru zahájila jako herečka v žilinském divadle. Na přelomu 50. a 60. let vystupovala v pražském divadle Rokoko a později v Semaforu. Vystupovala i v zahraničí včetně proslulé pařížské Olympie. Její asi nejpopulárnější šanson Levandulová vznikl ze spolupráce se skladatelem Hapkou a textařem Horáčkem.

Hegerová ukončila uměleckou kariéru v srpnu 2011. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se veřejných akcí v poslední době nezúčastňovala. V dubnu 2013 byla povýšena na komandéra francouzského Řádu za zásluhy. V říjnu 2014 jí prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Slovenský prezident Andrej Kiska jí v lednu 2016 na udělil Řád Ľudovíta Štúra II. třídy.

Jiří Suchý: Hegerová šansony povýšila přidanou krůpějí tragiky 

Hana Hegerová patří neodmyslitelně do zlaté éry divadla Semafor, ve kterém zpívala v 60. letech a do něhož se později vrátila. ČTK to dnes řekl jeho zakladatel Jiří Suchý. Na první setkání se zpěvačkou, která dnes zemřela ve věku 89 let, vzpomíná jako na setkání s velkou osobností. "Byla naprosto jiná než její kolegyně, do svých šansonů vždycky dala i krůpěj tragiky, tím se odpíchla od všeho ostatního," řekl Suchý.

Se zpěvačkou populárních hitů i zhudebněných básní, jež doprovází neobyčejný prožitek, se poprvé setkal v roce 1964 v divadle Rokoko. "Přivedl ji tehdy režisér Ján Roháč. Zapůsobila velice na mě i na Jiřího Šlitra, ale byla vlastně u konkurence," vzpomíná Suchý. "Ale pak přešla k nám. Vzalo nám to dech, protože jsme najednou věděli, že tam máme velikou osobnost. Nesmírně jsme si toho považovali a taky jsme pro ni napsali řadu písní i šansonů, třeba Zlá neděle nebo Barová lavice i roli v jazzové opeře Dobře placená procházka," uvedl divadelník.

"Všichni nakonec umřeme, ale to, abychom neodcházeli, se povede jenom málokomu. Ona určitě mezi takové lidi patří. Písně, které zpívala, a její nenapodobitelný charakteristický hlas nás budou provázet ještě po celé generace," řekl v rádiu Impuls textař Michal Horáček, který pro Hegerovou napsal texty k mnoha jejím hitům. "Byla zvláštně nadaným člověkem, takovým tím šamanem, uměla s emocemi pracovat. Posluchačům dávala tolik citu, tak zpestřovala náš svět, že se to jen tak nevidí. Ztělesnila celý žánr a jeden celý žánr se s ní završil," řekl Horáček.

Hana Hegerová podle Suchého kromě toho, že výtečně zpívala šansony, zvládla velmi době i písničky komediální. "Říkalo se, že je první dáma českého šansonu. Ale když jsme v revui Šest žen napsali písničku 'nešansonovou', poněvadž byla ovlivněna spíš jazzem, i to odvedla dokonale mistrovsky. Byli jsme hrozně rádi, když u nás setrvala pár let, a když se pak v 70. letech zase vrátila," řekl Jiří Suchý.

Ztělesněním československého šansonu je Hana Hegerová i pro hudebního publicistu Miloše Skalku. "A to už od dob jejího angažmá na začátku 60. let v divadle Semafor přes ty slavné šansony, které pro ni textoval Pavel Kopta, až po kongeniální spolupráci s dvojicí Petr Hapka a Michal Horáček," řekl dnes Skalka ČTK.

Ministr kultury Lubomír Zaorálek na twitteru napsal, že Hana Hegerová celý život "zvedala laťku naší populární hudby a vkusu". "Vyznačovala se zvláštní zdrženlivostí a mírou odstupu od hlavního proudu showbyznysu. Její osobnost byla nezaměnitelná," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 25. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď