Od úterý pomůže s kontrolami opatření na 4100 vojáků a celníků

foto Čeští vojáci nasazení k ostraze hranic - ilustrační foto.

Praha - Vláda dnes rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí ode dneška. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků, informovalo ministerstvo vnitra na twitteru.

Vláda změnila téměř rok staré usnesení, kterým na pomoc policii loni na jaře povolala až 4096 vojáků a 432 celníků. Nasazeni tehdy byli při ostraze uzavřených hranic.

Podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové armáda dává od úterý policii k dispozici téměř 3900 vojáků. Kolik z nich bude skutečně nasazeno, bude ale záležet na aktuálních požadavcích policie, řekla ČTK. Situace se může lišit podle podmínek v daném kraji. Vojáci budou s policisty sloužit ve smíšených týmech.

Využití vojáků při kontrolách podle mluvčí neovlivní nasazení armády na pomoc nemocnicím a sociálním zařízením. Podle Dvořákové k dnešnímu ránu takto pomáhalo 517 vojáků v 97 zařízeních, armáda navíc dnes poslala své další příslušníky do nemocnic v Žatci a v Českém Krumlově a do dětského domova v Mladé Boleslavi. V úterý pak vojáci nastoupí do nemocnice v Nymburku. Armáda také pomáhá při antigenním testování, dosud vojáci sloužili v 15 zařízeních, ode dneška nastoupili do dalších pěti. Mobilních odběrových týmů armáda poskytuje 25. Další vojáci pak pomáhají v projektu Chytré karantény a obvolávají kontakty lidí nakažených koronavirem.

Ministerstvo vnitra předložilo změnu nařízení kvůli nově přijatým opatření, která mají razantně omezit pohyb a kontakty lidí. Zakázáno je s výjimkami opouštět okres, což policie namátkově kontroluje. "Plnění nových bezpečnostních opatření znamená další významné odčerpání sil a prostředků Policie České republiky a tím její přinejmenším částečnou nemožnost plnění zákonných úkolů," uvedlo vnitro v důvodové zprávě pro jednání vlády, kterou má ČTK k dispozici.

Ministerstvo zároveň poukázalo na to, že další omezení policejních sil si vyžádalo samotné onemocnění covid-19 mezi policisty. Proto je podle něj zřejmé, že je nutné významně zvýšit počet povolaných vojáků. "Na druhé straně po vyhodnocení stávající zátěže a dopadu na plnění úkolů Celní správy České republiky je přistoupeno ke snížení počtu povolaných příslušníků Celní správy České republiky," uvedl úřad. Dosud mohlo být nasazeno až 432 celníků, nově jich bude možné povolat 300. Počet nasazených vojáků a celníků bude podle dokumentu záviset na aktuální potřebě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď