Stát dá potřebným zdarma 3 mil. respirátorů, schválila vláda

foto Ilustrační foto - Žena s respirátorem prochází centrem Prahy 1. března 2021.

Praha - Stát poskytne zdarma tři miliony respirátorů ze svých rezerv přes potravinové banky lidem v nouzi a přes kraje dětem v klokáncích a u pěstounů. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dnes schválila vláda, uvedla na twitteru ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Děti v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc (ZDVOP) a u pěstounů dále přes kraje obdrží 170.000 roušek. Bezplatné poskytnutí respirátorů nedávno požadovali někteří opoziční politici. Lidé mohou žádat i o mimořádnou dávku na pořízení ochranných pomůcek, a to 500 korun na osobu měsíčně.

V Česku platí ode dneška povinnost nosit v hromadné dopravě, zdravotnických zařízeních, obchodech a na dalších místech respirátor nebo nanoroušku. Vláda před týdnem souhlasila s rozvezením 7,5 milionu chirurgických roušek ze státních rezerv do potravinových bank.

Ochranné prostředky zamíří ke zhruba 160.000 lidí ohrožených chudobou, k přibližně 300.000 sociálně slabých seniorů a dalších sociálně potřebných osob. Dále je obdrží 12.000 pěstounských rodin, 16.000 dětí v pěstounské péči a 55 ZDVOP. Lidé ohrožení chudobou dostanou šest respirátorů, u pěstounských rodin se počítá s 20 respirátory pro každého pěstouna a deseti rouškami pro děti. V případě ZDVOP dostanou zaměstnanci po 50 respirátorech a děti po deseti rouškách, uvedlo ministerstvo práce v tiskové zprávě.

Potřebným roušky rozdávala tisícovka zařízení, a to intervenční centra, azylové domy, noclehárny a další služby, ale i terénní pracovníci. Podle ministerstva neziskové organizace v regionech nejlépe vědí, kdo potřebuje pomoc. Materiál z potravinových bank mohly pro své obyvatele odebrat i obce. S rozvozem ochranných prostředků pomůžou hasiči.

Vláda o poskytnutí ochranných pomůcek zdarma rozhodovala už loni. Lidem nad 60 let nechala v době před krajskými volbami poštou poslat pět roušek a jeden respirátor. Kritiku sklidilo to, že pomůcky nebyly v originálním hygienickém balení, ale dorazily jen v papírové obálce. Řada lidí poukazovala i na to, že roušky měli podle nich dostat jen potřební. Někteří experti krok vlády tehdy označili za populistické gesto. Za pomoc považovali spíš poskytnutí větších balení těm, kteří si nemohou ochranné pomůcky obstarat sami. Tento názor měli i někteří opoziční politici. Zhruba v polovině loňského října pak kabinet nechal zaslat pět roušek a jeden respirátor do schránek i části invalidních důchodců a dětem s průkazem postižených.

Podle Maláčové budou moci lidé v nouzi žádat na ochranné pomůcky i dávku mimořádné okamžité pomoci. Na osobu by mohli měsíčně obdržet 500 korun. "Čtyřčlenná rodina může získat až 2000 korun," podotkla ministryně. Žádost je možné poslat elektronicky i poštou či vhodit do schránky na budově úřadu práce.

Ministerstvo uvedlo, že rozhodující je pro přidělení dávky příjem, z něhož se započítává polovina. Roli hraje i hotovost. Žadatel musí doložit výpis ze svého bankovního účtu i z účtů ostatních členů rodiny. Lidé, kteří nárok na dávku mít nebudou, mohou podle ministerstva získat ochranné pomůcky od potravinových bank.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď