V ČR je asi jihoafrická mutace, intenzivní péče je téměř plná

foto Péče o pacienta s koronavirem - ilustrační foto.

Praha - V Česku se objevilo několik podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která je nakažlivější než dosavadní a zřejmě odolnější vůči dostupným vakcínám. Potvrdit ji musí laboratoř v Praze. Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání, volných je asi 15 procent. Pacienty s covidem-19 bude nově možné převézt i do nemocnic v Německu, lůžka nabídla kancléřka Angela Merkelová. Do škol se mohou další žáci začít vracet nejdříve od středy 3. března.

V pondělí laboratoře v Česku odhalily 11.233 nových případů koronaviru, asi o 2300 víc než před týdnem. Nemocniční péči vyžaduje více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste. V těžkém stavu bylo v pondělí 1329 pacientů s koronavirem, nejvíce od začátku epidemie loni v březnu. Umělou plicní ventilaci potřebovalo 660 lidí. Nakažený je také bývalý prezident Václav Klaus, léčí se doma.

Podle Černého by kapacita intenzivní péče mohla být vyčerpána za dva až tři týdny. Důvodem je i nedostatek kvalifikovaného personálu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v dopise hejtmanům a ředitelům nemocnic doporučil, aby nemocnice v případě kapacitní krize zastavily veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče.

Součástí českého národního dispečinku volných lůžek se stanou lůžka v Německu, které má více míst na JIP než Česko. O možnost přeshraničních převozů žádal dlouhodobě vládu Karlovarský kraj, jehož nemocnice jsou přetížené. První nabídka ze Saska je na devět volných lůžek. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes hovořil s Merkelovou, která podle něj zjistí, jaké jsou volné kapacity v Bavorsku. Pomoc nabídlo také Severní Porýní-Vestfálsko. "Budeme to mít v záloze, kdyby bylo potřeba to využít. Abychom byli připraveni, aby byla připravena logistika," řekl premiér. České nemocnice podle něj zatím situaci zvládají. Pardubický kraj ovšem oznámil, že v části nemocnic v regionu docházejí volná lůžka.

Odborníci z různých vědeckých oborů doporučují kvůli zhoršující se epidemické situaci přísnější opatření, takzvaný lockdown, nebo důslednější vynucování současných opatření. Podle Centra pro modelování biologických a společenských procesů by se měly omezit podniky, průmysl a úplně zavřít administrativní a kancelářské provozy.

Podezření na jihoafrickou mutaci jsou u čtyř lidí ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. Další tři se objevila u lidí, kteří se vrátili ze Zanzibaru. Odborníci uvádějí, že vakcíny, kterými se nyní v Česku očkuje, by proti jihoafrické mutaci nemusely být tak účinné. Kvůli mutacím tak zřejmě bude nutné lidi v budoucnu přeočkovat.

Zdravotníci v Česku dosud podali přes 561.000 dávek vakcíny. Obě potřebné dostalo k pondělnímu večeru 213.411 lidí. Očkuje se vakcínami od společností Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Pět tisíc dávek vakcíny od Moderny poskytl Česku Izrael. Tamní rozhlas Kan uvedl, že vakcíny jsou darované výměnou za diplomatickou podporu židovského státu. Stát je plánuje použít pro vojáky, kteří pomáhají v nemocnicích.

Česko zatím nemá dostatek vakcíny na očkování všech zájemců. V poslední době se proto mluvilo o možnosti využít například ruské vakcíny Sputnik, které zatím neschválily evropské úřady. Nejvyšší ústavní činitelé se ale na dnešní schůzce shodli na tom, že vakcíny, kterými se bude očkovat v Česku, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Kraje většinu vakcín spotřebují krátce po dodání, uvedli jejich zástupci k tomu, že jim premiér přiřkl odpovědnost za desítky tisíc nevyužitých dávek.

Babiš bude chtít, aby prezident Miloš Zeman podepsal pandemický zákon již v pátek, pokud ho dolní komoře vrátí Senát a Sněmovna ho v pátek schválí. Pandemický zákon by měl navázat na nouzový stav, který platí do 27. února. Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že v zákoně je potřeba opravit legislativní chybu ministerstva zdravotnictví. Opoziční strany podle něj jednají se svými senátory, aby měnili předpis jen tam, kde je to nutné. V předpisu nejsou správně provázány paragrafy, dodal. Také Piráti a Starostové upozornili na technickou chybu. Senát projedná návrh zákona ve středu.

Zatím nejasný začátek platnosti pandemického zákona promlouvá také do termínu obnovení prezenční výuky pro další žáky. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se dohodl se zástupci Asociace krajů ČR na tom, že částečný návrat žáků do škol se neuskuteční od pondělí 1. března, jak vláda avizovala, ale nejdříve od středy 3. března. Důvodem je vedle pandemického zákona také to, aby školy dostaly víc času na přípravu testování na covid-19, které je podmínkou návratu žáků do lavic.

Lídři koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nehodnotili dnešní on-line schůzku s vládou příliš příznivě. Mezi ministry pozorovali nesoulad a čekali větší vizi pro další boj s epidemií covidu, uvedli. Vědci odmítli vyjádření náměstka Černého, že za současnou situaci kolem koronaviru nikdo nemůže. Podle nich nikdo nemůže za příchod epidemie, vláda a státní orgány ale mohou za to, že ČR nákazu nezvládá. Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od propuknutí eidemie. Výzkum z projektu National Pandemic Alarm ukázal, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.

Městský soud v Praze dnes v neveřejném jednání přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal se zdůvodněním, že příslušné krizové opatření vlády povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu. Soud vyhověl správní žalobě, kterou podal student prvního ročníku gymnázia. Ministr Plaga upozornil, že škola je nyní uzavřená kvůli jarním prázdninám a nouzový stav v tomto týdnu skončí. Rozhodnutí soudu platí podle ministra jen pro jednu konkrétní školu. "Zhroucení distanční výuky v celé republice rozhodně nehrozí," řekl.

Soud také zrušil nařízení ministerstva zdravotnictví o pravidelném testování pracovníků v domovech pro seniory či postižené či v léčebnách, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů. Ministerstvo má nyní čas své opatření případně upravit a zdůvodnit.

Koronavirem nejpostiženějším okresem je nyní Tachovsko, které nemá žádnou nemocnici. Dvacet až 30 větších firem v regionu objíždí od pondělka testovací mobilní týmy armády. Na žádost Plzeňského kraje a krajské hygienické stanice (KHS) je vytipovala krajská hospodářská komora. Testování je zdarma. Většina zapojených podniků má více než 100 zaměstnanců.

Německo bude nejméně do 3. března pokračovat ve stávajících kontrolách na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. Kontroly zavedlo 14. února, původně měly trvat jen deset dní. Německý státní tajemník pro evropské záležitosti Michael Roth podle agentury Reuters uvedl, že Německo chce zrušit vstupní karanténní omezení co nejdříve, přednost má ale ochrana obyvatel. Z Česka se podle něj do Německa dostává mutace koronaviru.

Ministr Blatný odmítl plán fotbalové Slavie, která chtěla na příštích třech domácích ligových zápasech mít v hledišti 3000 příznivců. Podle předsedy představenstva klubu Jaroslava Tvrdíka mohlo dorazit 2000 fanoušků z řad permanentkářů a 1000 zdravotníků. Podle Blatného je ale projekt na testování diváků primárně pro kulturní akce.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď