Senát kvůli verdiktu Ústavního soudu možná změní pandemický zákon

foto Schůze Senátu - ilustrační foto.

Praha - Senát kvůli verdiktu Ústavního soudu asi upraví pandemický zákon v návaznosti na verdikt Ústavního soudu, podle něhož musí být protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. Mezi senátory na tom panuje shoda, řekl novinářům pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat Sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.

Dohodu na nutnosti dvou či tří nutných úprav pandemického zákona potvrdil také předseda senátního ústavně-právního výboru Tomáš Goláň z klubu ODS a TOP 09. "Úpravy tam chceme dělat. Jaké úpravy, to je otázka politické dohody," uvedl Goláň. Podle něj je třeba zabránit šíření koronaviru v průmyslu. Sněmovna by mohla podle Goláně zákon schválit v pátek a zákon by po podpisu prezidenta mohl být vyhlášen ve Sbírce zákonů počátkem příštího týdne. Podle Wagenknechta by vláda v mezidobí po skončení nouzového stavu mohla postupovat podle krizového zákona, případně by mohla nouzový stav opět obnovit.

Pandemický zákon není možné podle Michaela Canova z klubu Starostů schválit v podobě přijaté Sněmovnou. Důvodem je ustanovení o pandemické pohotovosti, které není propojeno s vládními opatřeními, uvedl Canov. Znamenalo by to, že případným zrušením pandemické pohotovosti by nebyla automaticky zrušena i vládní opatření. Lidé by se pak nemohli proti opatřením soudně bránit a nemohli by uplatnit ani nárok na náhradu škody.

Verdikt Ústavního soudu k omezení maloobchodu a služeb podle Wagenknechta ukázal, že vláda protiústavně diskriminuje podnikatele a měla by to urychleně napravit. "Není možné, aby v pandemickém zákoně mohl být úplně stejný postup jako nyní," uvedl senátor. Zákon by měl podle něj stanovit jasné kompenzace za každé omezení a nárokovat úhradu újmy skutečné škody. Podle Wagenknechta musí vláda umožnit znovuzprovoznění maloobchodu a služeb při zachování hygienických opatření, což očekává i Canov.

"Podstatou nálezu Ústavního soudu je zákaz libovůle," uvedl Goláň. Opatření byla legitimní, ale neměla minimální nutné odůvodnění, proč jsou některé provozovny uzavřeny a jiné mají výjimku. Podle advokáta Jindřicha Lechovského, který se podílel na podání k Ústavnímu soudu, nyní možná nebudou s ohledem na verdikt vymahatelné pokuty za otevření provozoven.

Ústavní soud dnes zrušil část omezení pro maloobchod a služeb zavedených kvůli šíření koronaviru. Vláda podle soudu dostatečně nevysvětlila, proč přikročila k zákazu u některých provozoven a proč jiné mají ze zákazu výjimku. Rozhodnutí se týká opatření zavedených 28. ledna, která přestala platit 14. února a nahradila je nová. Verdikt tak neznamená otevření provozoven.

Pandemický zákon má dát ministerstvu zdravotnictví a hygienikům pravomoci vydávat širší restrikce proti covidu-19. Budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Opozice do vládní předlohy prosadila pravidla soudního přezkumu mimořádných opatření k omezení šíření epidemie koronaviru nebo možnost odškodnění podnikatelů nebo firem.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 1:00 3°C

Celá předpověď