Vláda nesouhlasila s Havlíčkovým návrhem na otevření skiareálů

foto Lanovka s lyžaři. Ilustrační foto.

Praha - Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes na vládě neuspěl s návrhem na otevření skiareálů. Do středy, kdy bude další jednání vlády, má připravit přísnější podmínky pro případný provoz lyžařských středisek a opět se o nich bude diskutovat. Havlíček to řekl na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot v pátek ČTK řekl, že situace se už stává neúnosnou a hraničním termínem pro spuštění provozu je pátek 29. ledna.

Havlíček navrhoval vládě otevřít skiareláy od pátku. Podmínkou by bylo dodržení opatření proti šíření koronaviru jako povinné rozestupy a respirátory třídy FFP2 ve frontách a na lanovkách. Návrh přísnějšího režimu bude podle Havlíčka spočívat v menším počtu přepravovaných lidí na lanovkách a zejména v systému kontrol a následků za nedodržování opatření v lyžařských střediscích, řekl novinářům. Vzorem pro nařízení je systém fungující v Rakousku. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měl být tedy zaveden kompletně a nemělo by jít o rakouský model "po česku", doplnil.

Podle Havlíčka jeho úřad s ministerstvem zdravotnictví už připravil manuál, podle kterého by se provozovatelé řídili. Myslí si, že se tímto krokem nezhorší epidemická situace, naopak ale umožní přežít provozovatelům. Ani zástupci skiareálů nečekají vyšší návštěvnost vzhledem k nadále uzavřeným hotelům a absenci zahraničních turistů. I přes slíbené kompenzace, které pomohou jen s částí vynaložených nákladů, areály podle Knota nutně potřebují zahájit provoz, jinak to bude u mnoha z nich znamenat konec. Otevření v průběhu února podle něj už nic nevyřeší, zimní sezona pro většinu areálů končí kolem 15. března, uvedl dříve.

Vláda nesouhlasila s Havlíčkovým návrhem na otevření skiareálů
25.01.2021, 20:00, autor: Dominik Tománek, zdroj: ČTK

Kabinet minulý pátek schválil pokračování nouzového stavu do 14. února a spolu s tím prodloužil stávající opatření, vedle jiného nechal uzavřená zimní střediska. Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle AHS jednu až 1,2 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulý týden uvedl, že z epidemického hlediska nevidí problém ve fungování vleků a pohybu po sjezdovkách, ale nesmí to podle něj znamenat výrazné zvýšení mobility po Česku. Ubytovací zařízení, která mohou nyní sloužit jen hostům na služebních cestách, nesmějí být podle něj zneužívána pro rekreaci. S otevřením skiareálů se podle Blatného nedá počítat dřív než na přelomu měsíce.

V ČR je podle Havlíčka 450 lyžařských středisek, do státního rozpočtu ročně přinášejí zhruba 13 miliard korun. Zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 16. ledna 2022

Očekáváme v 21:00 1°C

Celá předpověď