Zvládnout navrhovaná opatření nebude pro fitness snadné, uvedla komora

foto Fitness centrum, posilovna - ilustrační foto.

Praha - Pro provozovatele fitness center nebude snadné organizačně zvládnout navrhovaná nová opatření protiepidemického systému (PES), je to ale určitý způsob, jak se postupně vrátit k běžnému fungování. Provozovatelé se budou muset rozhodnout, zda se vydají cestou výrazného omezení kapacity, negativních testů na koronavirus u klientů, nebo zkusí kombinaci těchto možností. ČTK to řekla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová.

Fitness centra by podle Havrdové podle současných návrhů revize nařízení systému PES mohla fungovat už v nejpřísnějším pátém stupni. Na sportovišti by ale mohli být maximálně dva lidé, v případě čtvrtého stupně by bylo povoleno sportovat najednou nejvýše šesti lidem. Pokud by provozovatelé chtěli využít možnosti limitu jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních provozní plochy, klienti by se museli prokázat negativním testem na koronavirus, ne starším než 48 hodin.

Omezení kapacity na dva nebo šest klientů by podle Havrdové mohlo být řešením spíše pro malé nebo hodně členité provozy. Velká fitness centra naopak uvažují, jak pro klienty zorganizovat zajištění negativních testů. Možností jsou mobilní odběrové laboratoře, případně dohody s odběrovými místy, která se nacházejí v blízkosti sportovišť, řekla Havrdová.

Detaily opatření zatím nejsou jasné. Neví se například, zda omezení na dva lidi bude znamenat dva klienty a trenéra, nebo to bude jen trenér s jedním zákazníkem. Podle Havrdové by to znamenalo, že by nemohl být ani pracovník na recepci. Při organizaci provozů se bude Česká komora fitness podle Havrdové držet výkladového stanoviska Národní sportovní agentury, které bude podle ní zveřejněno záhy po schválení konečné nové verze systému PES.

Aktualizaci opatření systému PES, která by měla začít platit od 1. února, na dnešním mimořádném jednání vláda z časových důvodů neprojednala. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se k ní vrátí v pondělí. Premiér Andrej Babiš (ANO) později novinářům řekl, že debatě na vládě by mělo předcházet i projednání materiálu v radě pro zdravotní rizika. Kabinet by se tak mohl opařeními PES zabývat až na chystaném mimořádném jednání ve středu.

Fitness centra, posilovny nebo vnitřní bazény byly od 9. října do 10. ledna uzavřeny 79 dní. Kvůli špatné epidemiologické situaci jim ani nyní není provoz umožněn.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 9. května 2021

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď