Veřejná podpora pro CK bude do limitu 800.000 eur, schválila vláda

foto Cestovní pas České republiky s biometrickými znaky, euro bankovky, dovolená - ilustrační foto.

Praha - Program COVID cestovní kanceláře II bude dostupnější pro velké cestovní kanceláře(CK). Budou moci žádat o veřejnou podporu do limitu 800.000 eur (asi 21 milionů Kč). K tomu je třeba ještě notifikace Evropské komise. Dosud platil režim podpory malého rozsahu (de minimis) s omezením 200.000 eur (asi 5,3 milionu Kč). Program dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci po jejím jednání to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v zastoupení ministerstva pro místní rozvoj (MMR), pod který program spadá. V novém dotačním titulu je pro CK připraveno 75 milionů korun.

Výzvu programu COVID cestovní kanceláře II plánuje MMR zveřejnit v první polovině února. Bude určen pro osm největších CK, tedy těch s plánovanými tržbami pro loňský rok nad půl miliardy korun. Tyto CK podle MMR tvoří až 80 procent trhu zájezdů v ČR. Výše dotace bude vypočtena proporcionálně podle výše příspěvků do garančního fondu, alokace tak bude rozdělena poměrně podle objemu tržeb jednotlivých CK. Garanční fond slouží jako záložní zdroj pro případné pokrytí náhrad klientům po krachu CK, které by neuhradila pojišťovna. Za loňský rok činila výše příspěvku 0,05 procenta z roční plánované tržby. V důsledku pandemie byly příspěvky zrušeny.

Velké CK mají podle Schillerové větší podíl na placení daní, na hrubém domácím produktu. Rámec de minimis je tak velmi znevýhodňoval, řekla. Rozšíření veřejné podpory zohledňuje podle Schillerové asi dvě procenta jejich předpokládaných tržeb za loňský rok. Podpora de minimis, tedy podpora malého rozsahu, není v rámci EU považována za veřejnou podporu, protože nenaplňuje znaky definice veřejné podpory - neovlivňuje obchod a nenarušuje hospodářskou soutěž mezi členskými státy.

Dotace budou moci CK použít na pokrytí provozních nákladů za období od 11. října do 4. ledna nebo uspokojení smluvních nároků zákazníků za zrušené zájezdy od 20. února do 31. prosince loňského roku, uvedla dále Schillerová.

CK, agentury a průvodci mohou do 29. ledna žádat o podporu z programu COVID podpora cestovního ruchu. Na celý program je vyčleněno 500 milionů korun, pro CK asi 345 milionů korun.

Spotřeba cestovního ruchu se za loňský rok kvůli pandemii koronaviru podle posledních analýz společnosti Economic Impact pro agenturu CzechTourism propadne zhruba o 54 procent na 139 miliard korun.

CK si budou díky pomoci státu moci snadněji zajistit pojištění

Vláda dnes schválila program COVID záruka CK, který má usnadnit cestovním kancelářím získání pojištění proti úpadku. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Na tuto pomoc je vyčleněno 300 milionů korun.

Podpora se bude poskytovat jeden kalendářní rok, tedy za období, které bylo zahájeno mezi loňským 1. říjnem a letošním 31. prosincem. Žádosti o podporu budou přijímat pobočky Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB).

Program se podle Havlíčka zaměřuje především na podporu malých a středních CK. Na pomoc by mělo dosáhnout 91 procent z nich. O systémovém řešení pro velké CK se podle Havlíčka jedná.

"Bankovní záruka ČMZRB má činit 75 procent z požadované spoluúčasti cestovní kanceláře do 30procentního limitu pojistného plnění, tedy maximální pojistné částky, nejvýše však čtyři miliony korun," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Pojišťovny podle prezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Romana Škrabánka velmi zpřísnily podmínky pro získání pojištění pro případ úpadku. To kryje úhradu veškerých plateb zákazníků a náklady spojené s repatriací cestujících zpět do ČR. Vedle platby pojistného požadují pojišťovny podle Škrabánka i složení vysoké jistiny.

Z velkých CK o pojistce na další období momentálně vyjednává například Firo-tour, které skončila smlouva 31. prosince. Dočasně tak pokračuje v činnosti jako cestovní agentura.

Ministerstvo pro místní rozvoj k 1. lednu evidovalo 704 CK. Úpadek loni podle resortu vyhlásilo deset CK, 133 jich přerušilo činnost, nově vzniklo 20 CK.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď