Papírnictví ani prodejny spodního prádla nečekají davy zákazníků

foto Uzavřené papírnictví v centru Hradce Králové na snímku z 28. prosince 2020. Opatření proti šíření nemoci covid-19 se v Česku od 27. prosince znovu zpřísnila, například musí být uzavřena většina obchodů a všechny provozovny služeb. Začal totiž platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Prodávat je nyní možné v obchodech pouze základní potřeby.

Praha - Papírnictví ani prodejny spodního prádla, zvlášť ty umístěné v obchodních centrech, neočekávají v případě udělení vládní výjimky vysokou návštěvnost. Někteří obchodníci nerozumějí tomu, proč při dodržování přísných hygienických a bezpečnostních pravidel, nemohou fungovat všechny obchody. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Případné otevření vítá provozní ředitel sítě papírnictví AKM Filip Malý. Upozornil ale, že bez sankcí toto zboží navzdory zákazu už druhý týden prodávají nadnárodní řetězce. To podle něj nesvědčí o rovných podmínkách, uvedl.

"Otevření papírnictví bereme čistě jako službu zákazníkům, z ekonomického hlediska nám to nic nepřinese. Ve většině případů máme prodejny v obchodních centrech, kde sdílíme zákazníky s ostatními, a pokud je otevřeno deset procent prodejen, návštěvnost center i obrat jsou velmi nízké," řekl Milan Petr, ředitel společnosti VersaCo provozující síť prodejen papírnictví McPen. Uzavíraní obchodů je podle něj pro podnikatele likvidační. Znamená nulové příjmy, ale stále stejné náklady. Internetový prodej sice násobně roste, ale jsou to podle něj jen jednotky procent prodejů uskutečněných v kamenných prodejnách.

Otevřít jen některé obchody považuje za nešťastné jednatel společnosti Rafo Tomáš Procházka. "Náklady na prodavačky budu mít jako při normálním provozu, jenže při lockdownu zákazníků moc nepřijde. Musely by být otevřené i ostatní prodejny a kanceláře," řekl. Některé obchody zavřel, v jednom vytvořil výdejové okénko e-shopu. Tržby tak stouply a díky tomu se daří přežít. "Nebýt e-shopu, tak už jsme skončili. Celkově jsme s tržbami asi na 50 procentech normálního stavu," uvedl.

Řetězec se spodním prádlem Etam za minulý rok eviduje propad o 40 milionů korun. Obrat se podle manažera obchodní sítě Ladislava Pštrose nepřenesl na internet, zákazníci podle něj spíše čekají, až budou smět do obchodů. "Otevření prodejen se spodním prádlem vítáme, ale rozvolněno bude jen pár obchodů v obchodních centrech, a tak neočekáváme vysokou návštěvnost ani tržbu. Obchodní centra budou pořád prázdná. Věříme, že i tak budeme moci využít vládní podporu. Nerozumím ale, proč si může zákazník koupit spodní prádlo nebo pyžamo, a tričko s kalhotami ne," dodal.

Vláda by dnes měla jednat o rozšíření sortimentu maloobchodního prodeje o papírenské zboží, dětské oblečení a obuv a spodní prádlo. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl v neděli v České televizi. Doplnil, že předpokládá schválení tohoto bodu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je neděle 11. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 18°C

Celá předpověď