Opatření se zpřísní od 27. prosince, do 22. ledna je nouzový stav

foto Zleva ministr zdravotnictví Jan Blatný a místopředseda vlády Karel Havlíček vystoupili 23. prosince 2020 v Praze na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády o nových opatřeních v boji proti koronaviru.

Praha - Od 27. prosince se dál v Česku zpřísní opatření proti nemoci covid-19 a nejméně do 22. ledna potrvá nouzový stav. Rizikový index protiepidemického systému PES je šestý den na nejvyšším, pátém stupni. Opatření pro pátý stupeň začnou podle rozhodnutí vlády platit v neděli, například se znovu uzavřou provozovny služeb a prodávat se budou jen základní potřeby. Epidemie v zemi dál sílí, denní nárůst počtu nakažených i podíl pozitivních případů na počtu provedených testů byly v úterý nejvyšší od začátku listopadu.

Obchody a služby měly být podle původního plánu opatření omezeny už ve čtvrtém stupni pohotovosti, který platí nyní. Vláda ale udělila z opatření řadu výjimek. Obchody tak mohou být otevřeny ještě na Štědrý den a lidé se mohou navzdory zákazu vycházení účastnit půlnočních mší. Od nedělního zavedení opatření pro pátý stupeň chce kabinet počet výjimek minimalizovat, uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Povolen bude od 27. prosince pouze prodej základních potřeb. Ani v supermarketech si nebudou moci lidé koupit to, co neseženou v malých obchodech potravin - třeba elektroniku, hračky nebo oblečení. Od neděle se také znovu zavřou provozovny služeb, lyžařská střediska i některé výstavy, které měly dosud výjimku. Omezí se shromažďování a prodlouží zákaz nočního vycházení. Do škol budou moci v pátém stupni po konci vánočního volna osobně docházet jen žáci prvních a druhých tříd základních škol a otevřené zůstanou ještě mateřské a speciální školy. Návštěvy v domovech seniorů budou dál možné s negativním testem na koronavirus.

Video: V Česku bude od neděle platit pátý stupeň systému PES
23.12.2020, 15:09, autor: ČTK/Hynek Beran, zdroj: ČTK

Rozhodnutí o omezení prodeje v supermarketech kritizoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, podle něhož vláda znovu vytvořila svými nařízeními obrovský zmatek. Uzavření lyžařských areálů bude pro vlekaře podle ředitele Asociace horských středisek Libora Knota znamenat výrazné omezení investic i hrozbu krachů. Také sněmovní opozice označila dnes vyhlášená opatření za chaotická. Například šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ČTK napsala, že vláda se v situaci dál "plácá systémem brzda - plyn", a podle předsedy SPD Tomia Okamury opatření opět postrádají logiku. Třeba podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa jsou ale nově vyhlášená omezení nutná.

Bez nových opatření by podle ministerstva zdravotnictví přibývalo na přelomu roku asi 15.000 případů nákazy denně. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, dosahuje hodnoty 1,25. Hrozí, že na konci roku bude v nemocnicích 7000 lidí s těžkým průběhem onemocnění, z toho 1100 na intenzivní péči, řekl dnes ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Opatření by měla podle Blatného zajistit, že bude případů nákazy maximálně 11.000 až 12.000 denně a v nemocnici bude mezi 4000 a 5000 lidmi.

Účinnost opatření je zatím nastavena do 10. ledna. Kabinet se podle Blatného předtím sejde a vyhodnotí, s jakými opatřeními pokračovat dál. Mezitím bude také do ledna upraven výpočet skóre PES, podle kterého jsou v zemi nastavena opatření proti šíření epidemie. Nově by měl zohledňovat zátěž nemocnic, doplnil ministr Blatný.

Rizikový index PES stoupl k dnešku ze 76 na 81 bodů ze sta. Důvodem nárůstu je zvýšený podíl pozitivních testů na covid-19 za poslední týden. O zrychlujícím tempu šíření nemoci vypovídá i počet nově prokázaných případů. V úterý jich bylo 10.821. Naposledy přibylo v Česku více než 10.000 případů za den 6. listopadu. Podíl pozitivních testů dosáhl zhruba 34 procent. Vyšší byl naposledy 4. listopadu.

V sobotu má do Česka dorazit první dodávka asi 9750 dávek vakcíny proti covidu-19. Podle Blatného ji během následujících tří dnů dostanou zdravotníci a senioři v nemocnicích či ústavech. Další dodávka asi 20.000 dávek se čeká před koncem roku a pak budou dodávky podle ministra pokračovat v týdenních intervalech. V úterý si Česko vyjednalo navýšení dodávek vakcín o dalších 50.000, v lednu by tak mělo dorazit zhruba 320.000 dávek vakcíny. Celkem má Česko zajištěno téměř 12 milionů dávek vakcíny pro téměř sedm milionů lidí.

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje kompenzace podle délky uzavření provozu pro všechny podnikatele zasažené opatřeními proti covidu-19. Měly by fungovat na principu nedávno schváleného dotačního titulu COVID gastro, řekl dnes ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Podnikatelé budou také moci za říjen, listopad a prosinec získat od státu plnou náhradu komerčního nájmu. Nyní mohli žádat o příspěvek do výše poloviny nájmu.

Ministerstvo pro místní rozvoj rovněž obdrželo od Evropské komise potvrzení o pokračování programu COVID lázně. Připraví novou výzvu, ve které chce prodloužit uplatnění slev na pobyt v lázních nejméně do března, s možností dalšího pokračování až do června příštího roku.

Výběr opatření platných v 5. stupni protiepidemického systému:

 --------

Školy:

- Ve pátém stupni přejde většina žáků a studentů od 4. ledna po konci vánočních prázdnin na distanční výuku, prezenčně se budou učit jen děti z prvních a druhých tříd základních škol a fungovat budou školy mateřské a speciální. Na distanční výuku přejdou také žáci základních uměleckých škol, kteří mohli ve čtvrtém stupni docházet na individuální lekce.

- Ve čtvrtém stupni mohla pokračovat prezenční výuka celého prvního stupně základních a posledních ročníků středních škol. Rotačně (se střídáním po týdnech) se ve čtvrtém stupni učili žáci druhého stupně ZŠ a nižšího stupně víceletých gymnázií.

Návštěvy zdravotnických a sociálních zařízení:

- Platí úplný zákaz návštěv. Zatímco při nedávném přechodu do čtvrtého stupně se vláda odchýlila od základní tabulky opatření a při povinném testování a použití respirátorů povolila návštěvy v zařízeních sociálních služeb, nyní ministerstvo zdravotnictví podle dřívějšího vyjádření s výjimkami z omezení nepočítá.

Roušky:

- Zůstávají povinné ve všech vnitřních prostorech a na vybraných veřejně přístupných místech.

Omezení volného pohybu osob:

- V pátém stupni platí noční zákaz vycházení v době od 21:00 do 05:00, tedy večer začíná o dvě hodiny dříve než ve čtvrtém stupni.

Konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech:

- Pro pátý stupeň platí stejně jako ve čtvrtém zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

Hromadné akce ve vnitřních a venkovních prostorech:

- Platí obecný limit dvou osob; ve čtvrtém stupni to je šest.

Svatby, pohřby, bohoslužby:

- Svateb a pohřbů se může zúčastnit maximálně 15 osob, ve čtvrtém stupni jich smí být 20. U bohoslužeb platí povinnost jen sedících účastníků s odstupem dvou metrů v jedné řadě a maximálně do deseti procent kapacity. Zákaz hromadného zpěvu.

Úřady a firmy:

- Úřady mají omezit úřední hodiny pouze pro nezbytnou agendu zavést práci z domova, kde je to možné. U výrobních nebo skladových provozů je nutné dodržovat zpřísněná opatření. Je doporučeno testování zaměstnanců, a to i u kancelářských provozů, kde je doporučena práce z domova.

Obchody:

- V pátém stupni mohou být podle výchozí tabulky opatření otevřené jen prodejny základních potřeb a výdej vzdáleně objednaného zboží. Tabulka uvádí také zákaz prodeje v neděli a ve státní svátek, nyní ale bude zavřeno jen ve státní svátky. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes řekl, že ve velkých obchodech se bude moci prodávat pouze nezbytné zboží (podobně to funguje na Slovensku).

- V současném čtvrtém stupni mohou mít - na rozdíl od minulosti, kdy pro něj platilo totožné omezení jako pro stupeň pátý - otevřeny všechny obchody. Platí ale omezení počtu osob v obchodě (jeden zákazník na 15 metrů čtverečních) a je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy mezi zákazníky.

Trhy, vánoční prodejní akce:

- Platí zákaz venkovních trhů. Pro pátý stupeň tabulka opatření uváděla možnost prodeje vánočních stromů a kaprů, Vánoce ale skončí před zavedením pátého stupně.

Služby:

- Provozovny služeb musejí mít zavřeno, povoleno není ani poskytování služby mimo provozovnu. Ve nedávno zavedeném čtvrtém stupni mohly být - odlišně od základní tabulky systému PES - otevřené za zvýšených hygienických opatření (mj. dodržení pravidla 15 metrů čtverečních na jednu osobu).

Ubytovací služby:

- Není možné ubytování za účelem rekreace.

Restaurace:

- Otevřené mohou mít pouze výdejní okénko, a to jen mimo dobu zákazu vycházení (tedy od 21:00 do 05:00 musí být zavřené).

Herny a kasina:

- Musejí mít zavřeno.

Kultura:

- V divadlech, kinech nebo koncertních sálech platí ve čtvrtém i pátém stupni zákaz diváků, stejně jako organizační a režimová omezení přítomných osob na zkouškách.

Muzea, galerie, památky:

- Musejí mít zavřeno, stejně jako nyní. Ve čtvrtém stupni mohla být udělena výjimka pro výjimečné projekty, na nichž se pracovalo dlouhou dobu, měly velké vstupní investice, zřejmě se v nejbližších letech nebudou opakovat nebo se na ně podařilo shromáždit zahraniční zápůjčky.

Knihovny:

- V pátém stupni mohou mít pouze výdejní okénka pro předem objednané knihy.

Veletrhy, výstavy, zoo:

- Musejí být uzavřeny.

Sport:

- Povoleny jsou pouze profesionální soutěže bez diváků, od čtvrtého stupně jsou zakázány amatérské soutěže. Zůstávají uzavřené vnitřní sportoviště pro individuální sporty, sportovat je možné pouze venku do dvou osob (nyní je to šest).

- Znovu se uzavřou lyžařská střediska, která mohla zahájit provoz 18. prosince.

Bazény, fitness a wellness centra:

- Zůstávají uzavřené, s výjimkou poskytovatelů zdravotních služeb a profesionálních sportovců.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

12°C

Dnes je sobota 16. října 2021

Očekáváme v 15:00 13°C

Celá předpověď